Türkiye'nin en büyük zenginliği insanı

  • Giriş : 14.10.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, ''Bu ülkenin en büyük potansiyeli, zenginliği kendi insan nüfusu, insan malzemesidir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya, milletvekilleri Abdülbaki Türkoğlu, Zülfü Demirbağ, Şemsettin Murat, Vali Muammer Muşmal ve öteki davetlilerin de katıldığı törende Şener, Türkiye açısından ve dünyanın bugünkü geldiği nokta açısından insan potansiyelinin her şeyin üzerinde ayrı bir değer ifade ettiğini vurguladı.

Bir ülkenin zenginlik ve potansiyelleri üzerine çok söz söyleneceğini, yer altı ve yer üstü zenginliklerin ülke açısından önemli kaynaklar olduğunu vurgulayan Şener, şunları kaydetti:

''Ama tüm bunların içerisinde bence bu ülkenin en büyük potansiyeli, zenginliği kendi insan nüfusu, insan malzemesidir. Çalışkan ve ilmi her zaman aramış, sosyal yardımlaşmaya temel bir haslet olarak tarihi boyunca hep bağlı kalmış, onu kucaklamış bir milletin evlatları olarak elbette 73 milyon nüfusumuz bu ülkenin en büyük zenginliğidir.

Özellikle gençlerimiz, küreselleşme dediğimiz bu çağda yaşadığımız olgu karşısında bizim için büyük önem arz etmektedir. Dünya korkunç bir hızla küresel rekabet dediğimiz hadiseyi yaşıyor. Daha güçlü, dinamik olanlar değişimi iyi kavrayanlar, değişimi iyi yönetmesini bilenler hep başarılı oluyorlar. Bunu gerçekleştiren milletler de geleceğe emin adımlara yürüyor. İşte böyle bir noktada Türkiye'nin en büyük potansiyel olduğunu bildiğimiz gençliğimiz, bizim açımızdan önemlidir.''

-TEŞVİKTEN SONRA 5 BİN 900 İLAVE İSTİHDAM-

Şener, buradaki törenin ardından Vali Muammer Muşmal'ı makamında ziyaretinde de Elazığ'ın teşvik yasası kapsamına alınmasının ardından ilde 69 tesisin tamamlandığını, sanayi ve hizmet sektöründe 5 bin 900 ilave istihdamın sağlandığını kaydetti.

Özellikle Anadolu'da denize kıyısı bulunmayan illerin büyük zorluklar içinde olduğunu ifade eden Şener, şöyle konuştu:

''İş adamlarının ulaşımı zor bölgelere gidip yatırım yapması mümkün olmuyor. Buna bağlı olarak da iç bölgelerdeki iller gelişemiyorlar. Bu handikabın ortadan kaldırılması, ancak kara ulaşımının iyileştirilmesiyle deniz olmadığı için özellikle hava ulaşımının iyileştirilmesiyle mümkün olabilmektedir.''

Şener, ayrıca Atatürk Stadyumunun ışıklandırılması için 950 bin YTL tutarındaki ödenek gönderildiğini kaydetti.

Daha sonra Vali Muşmal, Şener'e ziyareti anısına ''Çayda çıra'' oyununun figürünü taşıyan tabak hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious