Türkiye'nin en eğitimli kadrosu THY'de

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, "THY'ye ne oluyor" isimli bir basın toplantısı düzenleyerek, THY'ye ilişkin bütün iddiaları tek tek cevapladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kotil, globalleşme hedefi olan bir şirkette partizanlık yapılmasının asla söz konusu olmadığını vurgulayarak, Türkiye'nin en eğitimli kadrolarının THY'de çalıştığını ifade etti.

Genel Müdür Kotil, THY Merkez Binası'nda Atatürk Havalimanı'nda çalışan gazetecilere gündemdeki konuları değerlendirdi. THY tarihinde ilk kez personel sayısının azlığının Cuma günü yaşanan olayla ortaya çıktığına dikkat çeken Kotil, "Perşembe günü Rus Kuban Air uçağının pistten çıkması seferlerimizi aksattı. Bu gün aslında daha çok rötar yaşandı ama dikkat çekmedi. Zamanında kalkmayan sabah uçaklarımız geç gittiği zaman vaktinde dönemiyor, bu da seferleri zincirleme etkiliyor. THY'nin 11 bin çalışanından 'Çıta buysa ben bunun üstünden atlarım altından geçmem' deyip rötarları en aza indireceğimize dair söz aldım. Pazartesi bunun örneğini yaşadık bundan sonra da böyle devam edecek" dedi.

-KOKPİTTE SIKINTIMIZ YOK-

Kotil, pilotların en zor yetişen elemanlar olduğunu anlatarak, "Ama biz THY olarak 640 kokpit personelinden, bin 43 kokpit personeline geldik. Bu da kaptan ve yardımcı pilot demek oluyor. Biz bu rakamlarla bu muazzam büyümeyi döndüreceğiz. Önümüzdeki yıllarda da başka planlarımız var. Bir uçağa ortalama 4 kabin ekibi gerekiyor ama biz servis kalitesi artsın diye, 5 kişi bulunduruyoruz. Bu sene 400 kabin memuru aldık. Yer hizmetlerimiz de hiçbir sorun yok. 200 personel yer hizmetleri için aldık. 500 çağrı merkezi için aldık. Bu sene toplam 1200 personel almış olduk. Politikamız ihtiyaç kadar personel alımıdır. Geçmişte fazla personel çalıştırılıyor diye sürekli eleştirilen bir kuruluştuk. Bu son gelişmelerle eksik personelle çalıştığımız ortaya çıkmış oldu" diye konuştu.

Geçen Cumu itibariyle THY tarihinde ilk defa yeterince personeli olmayan bir şirket olarak eleştirildiğini söyleyen Temel Kotil, kendisini, 11 bin çalışanından 2 bin 500'ünün üniversite mezunu ve buna binde pilot dahil edildiğinde 3 bin 500 üniversite mezunu personeli olan şanslı bir genel müdür olarak gördüğünü anlattı. 2006 yılında tarih yazmaya hazırlandıklarını söyleyen Kotil, "Cuma gününü bir tarafa bırakırsak THY sapasağlam yerinde duruyor" dedi.

Kotil, THY yönetimi ile ilgili TBMM'ye bir soru önergesi verildiğinin hatırlatılması üzerine Konuyla ilgili bilgi kendilerine ulaşmadığını, ulaştığı zaman gerekli açıklamayı yapacaklarını kaydetti. THY'nin 5 ayda peş peşe 24 yeni hat açarak uçuş ağını 600 bin kilometreye çıkardığını belirten Kotil, yeni hatların da büyüme politikasının bir parçası olduğunu ifade etti. Hatların yüzde 45 doluluk oranıyla açıldığına işaret eden Kotil, THY'ye bu konuda yapılan eleştirilerin doğru olmadığını, hatların açılmasının çok pozitif katkı sağladığını, asıl verimin 2007 yılından itibaren alınacağını dile getirdi.

THY'de pilot yönünden bir sıkıntı olmadığını da anlatan Temel Kotil, bugünkü politikalarında Türk insanı dururken yabancı pilot çalıştırmanın olmadığını vurguladı. Kotil, " THY 11 bin çalışanıyla karar verdi, 3 milyar dolara yakın bir yatırım yaptı. Bu kadar yatırım içinde pilot ihtiyacımızı da çok rahat şekilde karşılamak için tedbirlerimizi aldık. Kendi kaptanımızı kendimiz çıkarırız. THY'nın önünde, ömründe görmediği pozitif bir rüzgar var. 2006 yılı itibariyle büyümenin planlarımızın önüne geçeceğiz." şeklinde konuştu.

Partizanlık kelimesinin hiçbir zaman THY'nin içinden geçmediğini ve geçemeyeceğini öne süren Kotil, sözlerine şöyle devam etti: "O kelimeye çok uzak kalmak gerekiyor. Bu kadar büyüme arzusu olan bir şirket, 'Ben global olacağım, Türkiye'yi temsil edeceğim ve bunun için de birçok yatırım yapacağım' diyen şirketin, bu yönetimin, bir genel müdürün bu şekilde düşünmesi mümkün değil. Ben ilk defa bir Türk olarak IATA yönetimine seçilen bir insanım. Sayın Cem Kozlu'da oradaydı, beni tebrik etti. IATA'nın 2008 yıllı toplantısını İstanbul'a getiriyoruz. Bunlar Türk sivil havacılık tarihinde ilk olanlardır. Bunu yurtdışına gittiğimizde herkes görüyor, ama yurt içinde aynı şekilde göremiyoruz. THY'nin bu yıl yurt içinde '10 milyon yolcu taşıyacağım' demesi beni heyecanlandırıyor."

Son olarak, İmam hatip mezunları ve kabinde erkek sayısının arttığına ilişkin bir soruya Kotil, "THY 73 yaşında olan bir şirket. Ve birçok tarihi başarılara imza atmıştır. Kültürü olan, personel politikası net olan bir şirkettir. Türkiye'nin en eğitimli kadroları buradadır. Başarılarla dolu bir şirkette dar hesaplarla, personel kimliğini kimsenin düşünmesi mümkün değildir. Bu çıkan haberlerin hiçbiri doğru değildir" yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious