Türkiye'nin en eski gazetesi olan Yeni Asır satılıyor

Türkiye'nin en eski gazetesi olan Yeni Asır satılıyor .4106
  • Giriş : 20.09.2007 / 13:13:00

ATV-Sabah'ın satışıyla beraber Ege Bölgesi'ne yayın yapan Yeni Asır da el değiştiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) 7 Kasım 2007'de gerçekleştirileceğini ilan ettiği Merkez Medya Grubu şirketlerinden ''ATV-Sabah Ticari ve İktisadi Bütünlüğü'' ihalesiyle, Türkiye'nin yayın hayatına devam eden en eski gazetesi niteliğindeki Ege Bölgesinde yayın yapan İzmir merkezli Yeni Asır Gazetesi de el deştirecek.

Osmanlı toprağı olan Selanik'te 19 Ağustos 1895 yılında Abdullah Arif (Bilgin) Bey (Dinç Bilgin'in dedesi) ve kardeşleri tarafından ''Asır'' adıyla çıkarılmaya başlayan Türkiye'nin en eski gazetesi, gerek Osmanlı döneminde gerekse 1924 yılında İzmir'e taşınmasının ardından cumhuriyet döneminde, ülke çapında tanınan en güçlü bölge gazetesi olma özelliğiyle öne çıkıyor.

Osmanlı ve cumhuriyet tarihinde çok önemli olaylara ve değişikliklere tanıklık etmiş, kamuoyu oluşumunda etkin rol üstlenmiş olan Yeni Asır, kişisel tarihiyle basın dünyasında da ilklerin ve yeniliklerin merkezi konumunda bulunuyor.

Kuruluşundan 12 yıl 11 ay sonra 2. Meşrutiyet'in ilanıyla birlikte 22 Temmuz 1908'de bugün de kullandığı ''Yeni Asır'' adını alan gazete, harf devriminden 20 yıl önce adının yazılışında Latin harflerini kullanması, ilk renkli renkli basımını 2. Meşrutiyet'in 1. yıl dönümünde gerçekleştirmesi, 1 Ocak 1897'den itibaren Hicri ve Rumi takvimin yanı sıra Miladi takvime de yer vermesi gibi ilklere sahip bulunurken, Türk basınına da önemli teknolojik atılımlara önderlik etmesi bakımından önder oluyor.

Selanik yıllarını, Yunan ordusunun 1912 yılında kenti işgali ve arkasından gelen baskılar neticesinde Abdullah Arif (Bilgin) ailesinin Lozan Antlaşması hükümlerinden yararlanarak İzmir'e gelmeleriyle 24 Ağustos 1924'te noktalayan Yeni Asır, 14 Mayıs 1930'da Türkiye'de ilk defa rotatif baskıya geçen gazete oldu.

Yeni Asır, baskı teknolojisindeki yeniliği Abdullah Arif Bey'in oğlu Ali Şevket yönetiminde iken, 1963'ten itibaren gazeteyle ilgilenmeye başlayan oğlu Dinç Bilgin'in girişimleriyle 15 Kasım 1967'de web-ofset matbaaya geçerek sürdürdü. 15 Mart 1975'ten itibaren gazete imtiyaz sahipliğini babasından devralan Dinç Bilgin, Yeni Asır'ı 20 Ağustos 1980'de Türkiye'de ilk defa bilgisayar düzenine geçen gazete haline getirdi.

YENİ ASIR, DEV BİR MEDYA GRUBUNA DÖNÜŞÜYOR

Yeni Asır Gazetesinin, dönemin imtiyaz sahibi Dinç Bilgin'in girişimleriyle 1980'li yılların ikinci yarısından itibaren ulusal nitelikte bir yayın organına dönüşmesi çabaları, 22 Nisan 1985'te Sabah Gazetesi'nin yayına başlaması, ardından da ATV'nin kurulmasıyla sonuçlandı.

Bugün TMSF tarafından yönetimine el konulan Merkez Medya Grubu içinde yer alan Yeni Asır Gazetesi, 7 Kasım 2007 1.1 milyar dolar muhammen bedelle gerçekleştirilecek ''ATV-Sabah Ticari ve İktisadi Bütünlüğü İhalesi'' ile satışa çıkarılacak.

GAZETE, 113 YILLIK TARİHİNİ DEVAM ETTİRMEK İSTİYOR

Yeni Asır Yayın Grubu Başkanı Osman Gençer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bilgin ailesi tarafından kurulan Yeni Asır'ın, 113 yıllık tarihi ve bugüne kadar gerçekleştirdikleri ilklerle Türkiye'de çok özel bir yere sahip olduğunu ifade etti.

Yeni süreçte tek beklentilerinin, bugüne kadar yapılanları devam ettirmek olduğunu dile getiren Gençer, şunları kaydetti:

''Yeni Asır, Türkiye'nin yaşayan en eski gazetesi. Bugüne kadar onlarca badire atlatmış, ama çizgisi ve yayın politikasından hiç ödün vermemiş. TMSF döneminde de aynı şey geçerli. Zaten TMSF yöneticilerinin de böyle bir talebi olmadı. 'Siz bildiğiniz işi yapmaya devam edin' dediler. Şimdi gazeteci olarak tek arzumuz, Yeni Asır'ın, 113 yıl nasıl geldiyse öyle devam etmesi. Patron kim? Bu bizi çok ilgilendirmiyor. İşimizi rahat yapabildiğimiz sürece şirket normal çarkında işlediği sürece sıkıntı yok. Tek arzumuz, sistemin devam etmesi, gelişmenin, yeni yatırımlarla ufkumuzun açılması. Bunları kim sağlarsa başımızın üstünde yeri vardır. Bunu kim yaparsa Türk basınına katkı koyar.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious