Türkiye'nin 'en genç' siyasi partisi kuruldu

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı'na veren Güçlü Türkiye Partisi (GTP) Kurucu Genel Başkanı Tuna Bekleviç yaptığı basın toplantısı ile partisini tanıttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

27 yaşıyla Türkiye'nin en genç Genel Başkanı olan Bekleviç, toplantıya tek kulağında küpe ile katılması dikkat çekti. Küpeli olmasını "Biz olduğumuz gibi siyaset yapacağız. Bunu bizim samimiyetimiz olarak da değerlendirebilirsiniz" diye değerlendiren Bekleviç, "İlk yapacağımız iş Anayasayı değiştirmek olacaktır" dedi.

Yeni kurulan GTP'nin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı'na veren partililer, daha sonra Sürmeli Oteli'nde tanıtım toplantısı yaptılar. Toplantının başlamasını bekleyen basın mensupları karşılarında 20'li yaşlarda genç siyasiler görünce şaşkınlıklarını gizliyemedi. Gazetecilerin şaşkınlığı karşısında Genel Başkan Bekleviç, yaş ortalamalarının 27 olduğunu belirterek, aralarında 18 yaşında üyelerin de bulunduğunu söyledi.

Parti olarak yapmak istedikleri ilk işin Anayasayı değiştirmek olduğunu ifade eden Bekleviç, "Herkes Anayasa'dan muzdarip. Ama siyasi irade bunu bir türlü değiştirmeye cesaret edemiyor. Anayasayı sivil Anayasa olarak, topluma kazandırmak istiyoruz. Amacımız Anayasayı yazacak platformu kurmak" diye konuştu.

Türkiye'de gençlerin siyasete girmesinin sürekli konuşulduğunu ancak somut çalışmaların yapılmadığını hatırlatan Bekleviç "Siyasi parti kurma hakkımız var, ancak bizim büyük çoğunluğumuz yasalar nedeniyle milletvekili seçilemeyecek. Önümüzdeki dönemde ümit ediyorum ki bunu değiştirmek için gerekli ortamı oluşturacağız" dedi. Partisi hakkında bilgi veren Bekleviç, aralarında eski siyasetçilerden kimsenin olmadığını belirterek, "Üyelerimiz arasında medyada tanınan kimse de yok. Bizler sadece iyi eğitim almış gençleriz" ifadelerini kullandı.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Bekleviç, niçin küpe taktığının sorulması üzerine, "Ben bunu dün akşam iyice düşündüm. Biz olduğumuz gibi siyaset yapacağız ve her zaman olduğumuz gibi görüneceğiz. Bundan dolayı şekilci şeylerden uzak durmaya çalışacak bizim partimiz. Bunu bizim samimiyetimiz olarak da değerlendirebilirsiniz. Endişelenmiyoruz, olduğumuz gibi olup, olduğumuz gibi anlatacağız. Bunun çok garip karşılanacağını düşünenler de var. Ama aynı şeyi düşünenler bizim Türkiye'de siyasi parti kurmamızın da çok garip olacağını düşündü. Zaman içerisinde hem toplum buna alışacaktır, hem de biz anlatmak istediklerimizi anlatacağız" diye konuştu.

Bir diğer bir gazetecinin "Eski Devlet Bakanı Kemal Derviş'le herhangi bir ilişkiniz var mı?"sorusuna Bekleviç, "Kemal Derviş Ekonomistler Platformu'ndan danışma kurulu üyemizdi. Kendisi Türkiye'de bulunan üniversitelerde ders vermediği için fiilen öğrencisi değiliz, ancak Ekonomistler Platformu'nda bize sonsuz destek verdiği için bir çok fikri ve entellektülel düşüncelerinden yararlandık" diye cevap verdi.

Bekleviç, bir soru üzerine ise siyasi amblem olarak belirledikleri 'Denizatı'nın üç farklı açıdan görüş yeteneği olması dolayısıyla seçtiklerini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious