Türkiye'nin en iyi santraforu

Türkiye'nin en iyi santraforu.14983
  • Giriş : 29.12.2008 / 15:04:00

Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun, önemli açıklamalrda bulundu...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun, ligdeki üç büyük takımın kaos içinde olduğunu belirterek, ''Bu dönemde Anadolu takımlarının şampiyon olma olasılığı yüzde 60'' dedi.

Turkcell Süper Lig'de ilk yarıyı lider tamamlayan Sivasspor, Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belek beldesindeki Sueno Otel sahalarında kamp çalışmalarını sürdürüyor.

Günde çift antrenman yapan kırmızı-beyazlı ekipte futbolcular, bu sabahki antrenmanda önce düz koşu, ardından kondisyon ve yarı alanda çift kale maç yaptılar.

Bülent Uygun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce Kayserispor, Gaziantepspor, Eskişehirspor ve Göztepe gibi takımların yakaladığı başarıyı Sivasspor olarak daha ileri taşıdıklarını söyledi.

Başarılarının iki senedir sürdüğünü belirten Uygun, Sivasspor'un kendi ekolü ve Futbol mentalitesi olduğunu, bireylere ve teknik direktöre bağlı olmayan yapılanmanın başarıyı getirdiğini anlattı.

Menajer olduğu dönemde takımın kurgusunu oluşturmaya başladığını ifade eden Uygun, şimdi de bu çalışmaların meyvelerini almaya başladıklarını vurguladı.

Uygun, Anadolu'dan bir şampiyon çıkarabileceğini gösterdiklerine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

''Geçen yıl son haftada kaybettiğimiz şampiyonluğa bakarsanız ve bu ilk yarıyı lider tamamlamak, Sivasspor'daki kısıtlı bütçeyle Anadolu'dan şampiyon çıkabileceğini gösteriyor. Üç büyüklerin kaos içinde olduğu bu dönemde Anadolu takımlarının şampiyon olma olasılığı yüzde 60. Anadolu takımlarının üç büyüklerin yaşadığı kaostan yararlanması gerekiyor.''

-MEHMET YILDIZ'IN TRANSFER HABERLERİ-

Mehmet Yıldız'ın transferi konusundaki basında yer alan haberleri de değerlendiren Uygun, Sivasspor'un menfaatlerinin her şeyden daha önemli olduğunu söyledi.

Herkesin bir alternatifi olduğunu kaydeden Uygun, ''Mehmet Yıldız, Türkiye'nin belki de en önemli santrforudur. Giderse güç kaybedeceğimiz kesin. Ama onun yerine alternatifini doldurarak hedeften şaşmadan yolumuza devam edeceğiz'' diye konuştu.

Uygun, Sivasspor'da istikrarı yakaladıklarını, aynı istikrarın Ankaraspor'da da olduğunu anlattı. Uygun, Aykut Kocaman'ın kendi beğendiği futbolcuları getirerek takımı kurguladığını belirterek, Ankaraspor'un da bu kurgunun karşılığını aldığını dile getirdi.

Uygun, şunları söyledi:

''Başarımıza (tesadüf) diyenler, kendi yanılgılarını öne sürüyor. (Beşinci, altıncı hafta düşer) diyen saygı gösterdiğimiz gazeteciler ukalalıklarını sergiliyor. Onlar bize yıllarca 4 büyükler dışında kimsenin şampiyon olamayacağını dikte etti. Sivasspor ezberleri bozdu. Türk futbolunda doğru yapılanma ve sistem olduğu zaman Anadolu'dan bir şampiyon çıkabileceğini gösterdik. Anadolu insanı birçok şeyi başarabilecek kapasitededir. Üç büyüklere gidenler de Anadolu insanıdır. Sadece oradaki ekonomik güçle Anadolu'daki ekonomik güç arasında dağlar kadar fark var. Ama yürekler arasında bizimkiler dağ gibidir, oradakilerin bir çoğunda bizim yüreğimiz kadar yürek yoktur.''

-''HERKES TAKIMINA TAM DESTEK VERİYOR''-

Trabzonspor'un ilk defa yönetimsel, teknik ekip ve seyircisiyle muhteşem bir bütünlük gösterdiğini ifade eden Uygun, Trabzonspor taraftarının bu sene çok iyi olduğunu kaydetti.

Eskiden taraftarların kendi takımlarına, futbolcularına küfür ettiğini anlatan Uygun, ''Bu kadar aciz bir taraftar topluluğu vardı önceden. Bu aciz taraftar topluluğu yüzünden futbolcu istediği performansı gösteremiyordu. Ama artık taraftar bu durumun farkına vardı. Herkes takımına tam destek veriyor'' diye konuştu.

Son dönemdeki Türk teknik direktörlerinin başarısının tesadüf olmadığını bildiren Uygun, şu anki başarılı teknik direktörlerin kendi jenerasyonlarından olduğunu söyledi.

Bu teknik direktörlerin yardımcı antrenörlük yapmadan direkt teknik direktörlüğe geçiş yaptığını belirten Uygun, ''Bu da bize rekabet ortamı doğurdu. Bu durum başarımızda çok önemli bir faktör oldu'' dedi.

-PINI FELIX BALILI-

Sivasspor'un İsrailli oyuncusu Pini Felix Balili de başarılı performansı ligin ikinci yarısında da devam ettirmek istediklerini söyledi.

Antalya'da havanın Sivas'a göre çok daha iyi olduğunu belirten Balili, kamp çalışmalarının da iyi gittiğini kaydetti. Takımdan ayrı çalışan Balili, hafif bir sakatlığı bulunduğunu, iki gün sonra da takımla beraber çalışacağını bildirdi.

Balili, gazetelerde kendisiyle ilgili çıkan transfer haberlerine de değinerek, ''Şu anda transferi düşünmüyorum. Sadece takımımın başarısı için çalışacağım. Benim kafamda sadece Sivasspor'un başarısı var. Takımların transfer teklifleriyle ilgilenmiyorum. Transfer teklifleriyle kulübüm ilgilenir. Bu benim işim değil. Benim işim Sivasspor'da iyi Futbol oynamak'' dedi.

Haziran ayında İsrail'de evleneceğini ifade eden Balili, Sivasspor'un şampiyon olması halinde mutluluğunun da iki kat artacağını kaydetti.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını da onaylamadığını vurgulayan Balili, ''Bütün insanlar ve ülkeler arasında savaş olmamasını istiyorum. İnşallah bir gün savaşların olmadığı bir dünyada yaşarız'' diye konuştu.

-BAŞARILI OYUNCU MUSA AYDIN-

Sivasspor'un etkili oyuncularından Musa Aydın da, ligin ilk yarısındaki başarılı futbollarını sürdürmek istediklerini söyledi.

İyi bir hazırlık dönemiyle ligin ikinci yarısını şampiyon olarak tamamlamak istediklerini kaydeden Aydın, ''Ligin ikinci yarısı daha çetin geçecek. Mehmet Yıldız başka bir takıma transfer olursa bizim için bir dezavantaj olacak. Ama onun için de yeni bir hedef olmuş olacak. Hocamız da Mehmet Yıldız'a benzer bir forvet arayışı içinde'' dedi.

Öte yandan Sivasspor, antrenmanda Sırbistanlı sol kanat oyuncusu Viyovic'i de denedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*