Türkiye’nin en iyi sinemacıları Çukurova’dan çıktı

  • Giriş : 03.06.2006 / 00:00:00

25. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde "Dondurmam Gaymak" filmiyle jüri özel ödülü alan yönetmen Yüksel Aksu ve yapımcı Elif Dağdeviren, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aytaç Durak'ı makamında ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çukurova'nın Türk ve dünya sinemasına önemli sanatçılar yetiştirdiğinin altını çizen yönetmen Yüksel Aksu, bu toprakların kıymetinin bilinmesi gerektiğini kaydetti.

Bugün Türkiye'de önemli film ve televizyon dizilerine imza atan yönetmenlerin meslek hayatında Altın Koza Film, Kültür ve Sanat Festivali'nin çok önemli bir yer işgal ettiğini belirten Aksu, "Ben öğrenci iken, 1995 yılında buradan ödül aldım. Şu an piyasadaki popüler olan bütün yönetmen arkadaşlarımız kısa film yarışmalarında burada buluşuyorduk. Altın Koza Film Festivali'nin bizim mesleki hayatımızda çok önemli yeri var. Özellikle öğrenci filmleri yarışmasından dolayı şu anda piyasada çok popüler olan Serdar Akar, ben, Çağan Irmak ve birçok arkadaşımın Altın Koza'ya çok ciddi minnetimiz var." dedi.

Dünya sinemasının da Adana'ya minnettar olması gerektiğini söyleyen yönetmen Aksu, Türkiye'nin en önemli sinemacı ve starlarının Adana'da yetiştiğini vurguladı. Dünya sinemalarını etkileyen Yılmaz Güney ve Şener Şen'in Çukurova'dan çıktığını hatırlatan Aksu, şunları söyledi: "Bunların yanı sıra Menderes Samancılar, Aytaç Arman gibi sanatçılar saymakla bitmez. Dolayısıyla Türkiye sinemasının kalbi bence Adanadır. İstanbul'daki sinemayla uğraşan kişiler, zamanla Altın Koza Akdeniz'in en büyük festivali olacak diyorlar. Ve sizin de katkınız çok büyükmüş. Bu nedenle Türk sinemasına verdiğiniz destek ve katkılardan dolayı sizlere teşekkür ediyorum".

Yönetmen-Gazeteci Elif Dağdeviren de, Altın Koza Film Festivali'nin en kısa sürede uluslararası nitelikte yapılması gerektiğini, bunun için her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ta, Türkiye ekonomisinin lokomotifinin tarım olduğu dönemlerde Adana'nın zenginler kenti olarak anıldığına dikkat çekti. Başkan Durak, "Zamanla tarım; sanayi, ticaret ve turizmin gerisinde kalınca Adana fakirleşti. Tarımın önemli olduğu dönemlerde Adana'da 200'ün üzerinde yazlık sinema vardı. O zaman Adana, Türk sineması için çok önemliydi. Bundan böyle Altın Koza'yı film ağırlıklı düzenleyeceğiz. Ve Türk sinemasını kalkındırmak hedeflerimizden biri. Bu, sizlerin de iştiraki ile daha da etkili olacak" şeklinde konuştu.

Yönetmen Yüksek Aksu, daha sonra Başkan Durak'a "Dondurmam Gaymak" filminin tanıtım kitapçığını ve VCD'sini hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious