Türkiye'nin en modern stadyumu Kayseri'de olacak

Türkiye'nin en modern stadyumu Kayseri'de olacak.12668
  • Giriş : 18.11.2007 / 12:53:00
  • Güncelleme : 18.11.2007 / 13:05:27

Kayseri’de Büyükşehir Belediyesince yaptırılan Kadir Has Stadyumu’nun kaba inşaatı tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Büyükşehir Belediyesi ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü arasında yapılan anlaşma kapsamında yaptırılan Atatürk Spor Kompleksi’ndeki 9 spor tesisinden biri olan Kadir Has Stadyumu’nun inşaatı hızla yükseliyor.
Temeli, geçen yıl 4 Kasımda, dönemin Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olan Abdullah Gül, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin ve spor camiasından ünlü isimlerin katılımıyla atılan stadyumun kaba inşaatı tamamlandı.


Tribünleri tamamen kapalı olacak stadyumun üstünü kapatacak çelik kolonlar yerleştirildi ve tribünler inşa edildi. Dev çelik kolonların üstünün kapatılması için çalışmalara başlandı. Saha zeminine yerleştirilecek çimler de Adapazarı’nda hazırlandı.

EN MODERN STADYUM

Sahip olduğu standartlarla Türkiye’nin en modern ve Avrupa’nın sayılı statlarından biri olacağı ifade edilen Kadir Has Stadyumu, 196 bin metrekarelik alanda hizmet verecek ve 32 bin 864 seyirci kapasiteli olacak.
Saha zemini alttan ve tribünler özel sistemlerle ısıtılacak. Böylece, stadyum kış şartlarından etkilenmeyecek. Tribünlerin üstü tamamen kapalı olan stadyumda, sadece çim sahanın üzeri açık kalacak.


Stadyumda büyüklükleri 35 metrekare ile bin metrekare arasında değişen 54 loca bulunacak. Aileleriyle birlikte veya grup olarak maç izlemek isteyenlerin kiralayabileceği localar, maç harici zamanlarda da kullanılabilecek. Bin 785 araç kapasiteli otopark bulunacak stadyumda, alışveriş merkezleri, idari bürolar, toplantı odaları, canlı yayın ve basın odaları yer alacak. Stadyumun dış cephesi de LED sistemi ile donatılacak ve bilgisayar kumandası ile dış cephe istenilen renge büründürülecek. Dış cephe istenilirse rengarenk olabilecek veya karşılaşma yapan takımın renklerine bürünebilecek. Tribünlerin üstü tamamen kapalı olacak stadyumda, 4 bin ton çelik kolon kullanılacak.

KAYSERİ VE TÜRKİYE’NİN PRESTİJİ

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Kemalettin Cengiz Tekinsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kadir Has Stadyumu projesinin Kayseri ve Türkiye için prestij olacağını ifade etti.
UEFA standartlarında yaptırılan stadyumda uluslar arası Futbol organizasyonları maçlarının da oynanabileceğini bildiren Tekinsoy, stadyumun spor merkezi olmasının yanı sıra Kayseri’nin sosyal hayatını canlandıracak sosyal bir merkez olma özelliği taşıyacağını da vurguladı.
Stadyum projesi için Avrupa’daki 4 statta incelemelerde bulunduklarını, ancak özgün bir proje hazırlandığını, hiçbir stat projesinin kopyalanmadığını anlatan Tekinsoy, şunları söyledi:


"Kadir Has Stadyumu, Türkiye’nin en yüksek standartlara sahip stadı olacak. Türkiye’nin tribünlerinin tamamının üstü kapalı birkaç stadından biri olacak olan stadyum, özellikleri bakımından Avrupa’nın da sayılı statlarından biri haline gelecek. Projenin hazırlanması için Almanya’daki Frankfurt ve Hamburg, Hollanda’daki Eindhoven ve Amsterdam statlarında incelemede bulunduk. Oralardan edindiğimiz bilgiler ışığında özgün bir proje hazırlattık. Kayseri’nin coğrafi özelliklerini de göz önünde bulundurduk. Kış şartları nedeniyle ısıtma sistemi ile donatılan stadyum, bu özelliğiyle de Türkiye’de tek olma özelliği taşıyor." Stadyum projesinin 56 milyon 938 bin YTL’ye ihale edildiğini hatırlatan Tekinsoy, stadyum maliyetinin KDV ve diğer harcamalarla birlikte 70 milyon YTL’yi bulacağını bildirdi.


Tekinsoy, yaklaşık 1 yıl içinde inşaatının büyük kısmı tamamlanan stadyumun, inşaat süresi açısından da Türkiye’de ilk olma özelliği taşıdığına dikkati çekti.


Paşa Grup tarafından inşa edilen ve mimarı Bahadır Kul olan stadyumun, 2008 yılı mart veya nisan aylarında hizmete açılması planlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious