Türkiye'nin en uzun tüneli yarın açılacak

Türkiye'nin en uzun tüneli yarın açılacak.14348
  • Giriş : 28.12.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin en uzun karayolu tüneli yarın araç trafiğine açılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yapımına 1997 yılında başlanılan ve Karadeniz Sahil Yolu kapsamında inşa edilen Bolaman-Perşembe geçişinde alt yapı çalışmaları tamamlandı. Karayolları 7. Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, AA muhabirine verdiği bilgide, yolun yarın araç trafiğine açılabilmesi için gerekli hazırlıkların sürdürüldüğünü söyledi.

Güzergahtaki kar temizleme çalışmalarının tamamlanması halinde yolun yarın araç trafiğine açılabileceğini ifade eden Uraloğlu, şunları kaydetti: “Bayram yoğunluğunu da dikkate alarak yolu yarın trafiğe açmayı planlıyoruz. Şu anda gayretimiz o yönde. Tünelde yapılması gereken bazı testler vardı, onlar tamamlandı. Ancak yoğun bir kar var. Çalışmalar devam ediyor. Amacımız yarına yetiştirebilmek.”

Mevcut güzergahta kar yağışının neden olduğu olumsuzluklar nedeniyle zaman zaman trafikte aksamalar meydana geldiğini belirten Uraloğlu, “Bu nedenle tüm gayretimiz yolu yarına kadar trafiğe açabilmek” dedi.

BOLAMAN-PERŞEMBE GEÇİŞİ

Bolaman-Perşembe Yolu Projesi, Karadeniz Sahil Yolu'nun Bolaman-Perşembe arasındaki 27.6 Km'lik bölümünü içeriyor. Samsun'dan 120 kilometre uzaklıktaki Bolaman'dan başlayan proje 42 kilometrelik mevcut sahil güzergahının dışında Çalışlar vadisi üzerinden Ordu Efirli'ye ulaşıyor.

Türkiye'nin en uzun karayolu tüneli olan 3 bin 775 metrelik “Nefise Akçelik Tüneli”nden başka güzergah üzerinde, toplam uzunlukları yaklaşık 810 metre olan Kuzbökü, Asarkaya, Kadıoğlu ve Tekkebak tünelleri de bulunuyor.
Güzergahta ayrıca toplam uzunluğu yaklaşık 3 bin 887 metre olun 34 adet köprü de yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious