Türkiye'nin Fransa tepkisi yetersiz

Türkiye'nin Fransa tepkisi yetersiz.11456
  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Fransız meclisinin aldığı kararı eleştirerek, ''Türk milletinin Fransa'ya tepkisi yetersiz kaldı'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Öymen, Muğla'nın Marmaris ilçesinde bulunan İberostar Grand Azur Otel'in toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında, Türk milletinin Fransa'ya gösterdiği tepkilerin yetersiz olduğunu belirterek, ''Hükümetin tepkisi de maalesef çok hafif kalmıştır. Şimdiye kadarki tepkiler sözde kalmıştır. Tepkiler iç tüketime yönelik olmuştur. Hükümet bu olaya nasıl bir tepki gösterileceği yönünde somut bir açıklama yapmamıştır'' dedi. Hükümetin bunu sineye çekecekmiş gibi bir izlenim verdiğini de iddia eden Öymen, ''Bereket, halk tepkisini göstermiştir. Halk buna sessiz kalamaz. Halk, hükümetten güçlüdür. Hükümet tepki göstermezse meclis gösterir. Mutlaka bunun bir karşılığı olur'' diye konuştu.

Orhan Pamuk'un Nobel ödülü alması konusundaki eleştirilere de değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen, şunları söyledi: ''Orhan Pamuk'u eleştiriyoruz ama unutmayalım ki Orhan Pamuk, kitapları 40 dile çevrilmiş bir yazarımızdır. Bu sözleri söylediği için dünyada meşhur olmadı. Dünya edebiyat çevreleri Pamuk'u yakından tanıyor. Nobel ödülünü veren kurumun da sadece ülkesine hakaret eden yazarlara ödül vermek gibi bir adeti yok. Pamuk'un Nobel ödülü almasında sözde Ermeni soykırımıyla ilgili iddialarının etkisi olmadığını düşünüyorum.''


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious