Türkiye'nin geleceği tartışıldı

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

Akşehir'de düzenlenen panelde "Büyük Zafer'in 84. yıl dönümünde Türkiye'nin bugünü ve yarını" tartışıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akşehir Kültür Merkezi'nde düzenlenen panele ADD Genel Başkanı Emekli Orgeneral M. Şener Uygun, ADD Genel Başkan Yardımcısı Ali Ercan katıldı, Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Alpaslan Işıklı, Devlet Sanatçısı Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Eski yardımcısı H. Hüseyin Akbulut, Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Tahir Baştaymaz ve davetliler katıldı.

Panelde konuşan Tahir Baştaymaz, Türkiye'nin jeopolitik konumu nedeni ile tüm ülkelerin, stratejik öneminin geçmiş yıllarda olduğu gibi bugün de devam ettiğini, bu coğrafyada kurulan tüm devletlerin güçlü olmak zorunda olduğunu belirterek "Bugün dünyanın kilitlendiği merkez konumundayız" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar eski Yardımcısı H. Hüseyin Akbulut ise, kültür konusuna değinerek, her toplumun kendi kimlik değerleri ile kültürün oluştuğunu ve bugün kültür yozlaştırmasının gerçekleştirilmek istendiğini dile getirdi. Irak'ta yapılan ve kültürü yok etmeye çalışanların ilk önce müzelerden, televizyon ve radyolardan müzik yayınlarının kesilerek yok edilmeye çalışıldığını, bunun bir örneğinin de ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaokul ve liselerden müzik dersini kaldırmaya yönelik çalışması olduğunu söyledi. Akbulut, "Kültür yok edilerek Ortaçağ'a dönülmek isteniyor. Atatürk'ün gerçekleştirmiş olduğu kültür çalışmaları hiçe sayılıyor. Bu iktidar döneminde ilk iş Kültür Bakanlığını kapatmak oldu. Bugün meclis komisyonlarında 1400 Kültür Merkezi danışma büroları belediyelere devrediliyor. Bu bürolar Belediyelere devredildikten sonra kütüphaneler nasıl zenginleştirilecek" diye konuştu.

Panelde söz alan Alpaslan Işıklı ise Atatürk'ün gerçekleştirmiş olduğu devrimlerin dünyanın çehresini değiştirmiş olduğunu ve Kurtuluş Savaşı'nın dünya çapında bir silkinişin öncüsü olduğunu vurguladı. Işıklı; "Bizi çağdışı ve dinozorlukla suçluyorlar. Çelişki, 'Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir' diyenler ile 'Egemenlik Kayıtsız Şartsız uluslar arası sermayenindir' diyenler arasındadır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious