Türkiye'nin gündemi cumhurbaşkanlığı değil!

  • Giriş : 13.05.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "Cumhurbaşkanlığı" ve "Başbakanlık" gibi konuları konuşmak için erken olduğunu belirterek, gündemde olan meselelere bakılması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili bir soruya Bakan Şener, "Bu konu gündemin ön sıralarını oluşturmuyor ve bunu konulara cevap vermiyorum." dedi.

"Bugün bazı gazetelerde adınız başbakanlık için geçiyor" sorusuna Şener, "Türkiye demokratik bir ülkedir. Demokratik kurallar ve teamüller işler. Bu konular en tabanından tepesine kadar AK Parti camiasının yakından ilgilendiren bir konudur. Daha bir seneden fazla bir zamanın olduğu süreci gündeme alınması doğru değil. Şu anda Türkiye'nin gündeminde ne varsa ona odaklanmamız gerekiyor. Ülke için bu faydalı olur." şeklinde cevap verdi.

Son günlerde dövizde yaşanan hareketlilik hakkında gelen bir soruya ise Bakan Şener, "dövizdeki hareketlilik ülkede sağlanan istikrar kaynaklanıyor" diyerek şöyle devam etti: "2002 sonlarında dolar 1.680 lira civarında idi. Şimdi 4 yıl sonra 1.340 civarında. Biraz kıpırdanma olunca "ne oluyor" diye soruluyor. Buradan şunu çıkarabiliriz. Türk ekonomisi sağlıklı bir yapı arz etmektedir. Siyasi istikrarla birlikte ekonomik istikrarda sağlanmıştır. Bu hareketliliğini de istikrar içerisinde cereyan eden hadiseler olarak değerlendirmek lazım."

Yabancıların Türkiye'den banka satın almasına da değinen Şener, "Hükümetin finans ve bankacılık sektöründe sağılıklı politikalar geliştiriştir. Ayrıca makro ekonomik istikrara dayalı olarak sektör sağlıklı bir şekilde büyümektedir. Buna bağlı olarak bankacılık sektörüne yabancı iğlisi artmaktadır. Ancak burada şunu ayırt etmek lazım; yabancı sermayenin bize ilgisi sadece bankacılık sektörüne değildir. Bütün sektörlere yönelik bir ilgi vardır. 20 yılda gelen yabancı yatırım miktarı şimdi artık bir yılda geliyor. Bu son derece de önemli bir gelişme. Her sektöre geliyor ve yatırım yapıyor. Bu arada bankacılık sektörüne de ilgi duyuyor. Geldiğimiz nokta itibarıyla bankacılık sektöründe yabancı sermaye payı yüzde 15'i aşmamıştır. Yabancı ilgisini yakından takip ediyoruz. Bunu olumlu bir gelişme olarak kabul etmemiz lazım." şeklinde konuştu.

Ziyaret sonrasında Kahramanmaraş Valisi İlhan Atış, Bakan Abdüllatif Şener'e yörenin ceviz oyma el işi mini bir sandık hediye etti. Şener, valilikten ayrılarak partisinin il kongresinin yapıldığı Batıpark Kapalı Spor Salonu'na geçti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious