'Türkiye'nin güvenli olduğunu gösterdik'

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Papa 16. Benedict'in ziyareti ile ilgili olarak, Türkiye'nin güvenli bir ülke olduğunu bir kez daha vurgulandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Papa'nın İstanbul ziyareti sırasında meydana gelen trafik sıkışıklığının normal olduğunu söyleyen Cerrah, devlet başkaları ve Papa gibi önemli misafirlerin ziyaretinde bu tip önlemlerin dünyanın her yerinde alındığı dile getirdi. Cerrah ayrıca, ziyaret sırasında en fazla İstanbul halkı ve polis memurlarının mağdur olduğunu dile getirdi.

Celattin Cerrah, Papa 16. Benedict'in Türkiye'den ayrılmasının ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde bulunan makamında basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu. "Önemli bir konuk vardı herhangi birşey olmadan gitmesi gerekiyordu ve birşey olmadan gitti." diyen Cerrah, planlanan güvenlik önlemlerinin dört dörtlük uygulandığını kaydetti. Ziyaret sırasında trafik yönünden sıkıntı yaşandığını aktaran Cerrah, "Devlet büyükleri ve bu tipteki misafirler için dünyanın her yerinde bu şekilde uygulamalar yapılır. Bazı yolları kapatacağımızı önceden duyurduğumuz için İstanbul halkı tek başına trafiğe çıkmamaya özen gösterdi. İstanbul'da her gün 2,5 milyon aracın trafiğe çıktığı gözönünde bulundurulursa trafik sıkışıklığı da normaldir." şeklinde konuştu.

Alınan güvenlik önlemlerinin başarıyla uygulandığını aktaran Cerrah, "Misafirimiz güvenli bir şekilde geldi güvenli bir şekilde ayrıldı. Türk devletinin güvenli bir ülke olduğu birkez daha vurgulandı. İstanbul'un güvenli olduğu, her türlü organizasyonun yapılabileceği ve halkının da duyarlı olduğu birkez daha görüldü. İstanbul polisi bunu, Türk ve dünya basını vasıtası ile tüm dünyaya gösterdi." dedi. İstanbul polisinin 24 saat görev yaptığını kaydeden Cerrah, rütbeli personelin dahi görev yerlerinden 24 saat boyunca ayrılmadığını aktardı. Cerrah, Papa Benedict'in de alınan güvenlik önlemleri için İstanbul Valisi Muammer Güler'e teşekkür ettiğini söyledi.

Alınan önlemler sırasında en fazla İstanbul halkının ve polis memurlarının mağdur olduğunu söyleyen Cerrah emniyet teşkilatına da ayrıca teşekkür etti. Polislere telsizden teşekkür ettiğini dile getiren Cerrah, "Hepsinin gözlerinden öpüyorum. Bir emniyet müdürü olarak elimden ancak bu kadarı geliyor." şeklinde konuştu. Emniyet Müdürü Cerrah, görevli polise herhangi bir mesai ücreti verilemeyeceğini söyledi. Cerrah, çevik kuvvet polisi ve trafik polisi daha ağılıklı çalıştığı için asayiş olaylarında bir aksama olmadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious