'Türkiye'nin güzelliklerini tekrar keşfetmeye çıkıyoruz'

  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Bakan Atilla Koç: "Türkiye'nin güzelliklerini tekrar keşfetmeye çıkıyoruz"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, "Kütahya Tanıtım ve İndirim Günleri" kapsamında gerçekleşen toplantıda sanatçılarla bir araya geldi. Atilla Koç, "Ülkemizin sahip olduğu tarihi ve kültürel mirası farklı kent ve uygarlıkların birbirini tanınmasını ve anlamasını sağlamayı hedefliyoruz. Bu projemizle Türkiye'nin güzelliklerini tekrar keşfetmeye çıkıyoruz." dedi.
Eminönü'ndeki Türk İslam Eserler Müzesi'nde "Kütahya Tanıtım ve İndirim Günleri" kapsamında gerçekleştirilen basın toplantısına Bakan Atilla Koç ile aralarında modacı Cemil İpekçi, Koreograf Uğurkan Erez, Balet Tan Sağtürk, Şarkıcı Özcan Deniz, Nadide Sultan ve Dansöz Asena'nın da bulunduğu bir çok sanatçı katıldı.

Konuşmasına, "Ülke güzel olduğu için sevilmez, vatan olduğu için sevilir." sözleriyle başlayan Bakan Koç, "Ben ülkemi seviyorum. Benim ülkem güzel. Türk musikisinde 600 beste makamı var, ama bunların çoğu artık kullanılmıyor. Türkiye'nin musikisi, dansı, operası ve senfonisinin henüz tam olarak bilinmeyen yönleri var. Biz bunları yeniden canlandırmaya çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

Türkiye'de açılmamış 2 bin 600 tane höyüğün bulunduğunu dile getiren Bakan Koç, "Yani 2 bin 600 tane Efes, 2 bin 600 tane Bergama, 2 bin 600 tane Afrodisias var. Bunları bilmeyiz. İzmirlilerin yüzde 80'i henüz Efes'i görmemiş. Dünyanın en büyük antik kentlerinden biri olan Afrodisias'ın ülkesindeyiz, kaçımız burayı gördük?" dedi.

Türkiye'nin güzelliklerini gören gözlerle yeniden keşfedilmeye ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Bakan Koç, "Hiçbir şeyden gocunmuyorum. Bu ülke insanına güveniyorum. Bugüne kadar şairlerimizle, ozanlarımızla övünüyorduk, bundan sonra da koreograflarımızla, romancılarımızla övüneceğiz." diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın turizm faatliyetlerini "Destinasyon" projesi ile 12 aya çıkarmak için başlattığı çalışmalara işaret eden Kütahya Valisi Osman Aydın da, "Bu çerçevede Kütahya'nın 7 bin yıllık tarihi geçmişiyle pilot bölge seçildi. Bu yüzden sayın bakanımıza teşekkür ederiz." dedi.

Kütahya'da, 24-28 Mayıs 2006 tarihleri arasında çeşitli kültür, sanat ve gezi etkinliklerine destek veren sanatçılardan Özcan Deniz ise, "Böyle bir projede yer aldığım için mutluyum. Projenin her ayağında olacağım." diye konuştu.

Hedeflenen etkinliğin her medeni ülkenin yaptığı bir proje olduğunu dile getiren Balet Tan Sağtürk ise, "Türkiye'nin kum, deniz ve güneşten ibaret olmadığını gösterecek bir proje. Büyük ilgi göreceğine inanıyorum. Bu kadar çok sanatçının yer alması beni heyecanlandırıyor." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Türkiye çapında gerçekleştirdiği "Destinasyon" projesi kapsamında başlatılan çalışmanın ilk ayağı olan "Kütahya Tanıtım ve İndirim Günleri" ile Türkiye'nin sahip olduğu tarihi ve kültürel mirası öncelikli olarak iç turizme kazandırmak, böylelikle farklı kent ve uygarlıkların birbirini tanımasını ve anlamasının sağlanması hedefleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious