Türkiye'nin havası haftaya nasıl olacak? İşte cevabı!

Türkiye'nin havası haftaya nasıl olacak? İşte cevabı!.3957
  • Giriş : 15.07.2007 / 10:11:00

Balkanlar'dan gelen serin hava dalgası hafta başına kadar bir ferahlık getirecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sıcaklardan bunalanlar elbette ilk fırsatta deniz kenarına koşmak, suya girmek ve biraz olsun serinlemek için fırsat kolluyorlardır. Bu hafta sonunu da bu amaçla bekleyenleri Karadeniz'de pek de hoş olmayan hava koşulları beklemekte. Avrupa'yı sert şekilde etkileyen soğuk hava dalgası bize de ancak geçici bir serinlik getirecek.

Cuma günü Balkanlar'dan yurda girerek Trakya'yı etkileyen serin hava dalgası, bugün Güneydoğu Anadolu haricinde her yerde hepimize derin bir nefes aldıracak. Gece sıcaklıkları iç bölgelerde 10, sahil kesimlerinde 18, güneyde dahi 20 derecelere kadar düşecek. Kuzey bölgelerde yer yer oldukça etkili yağışlar da bekleniyor.

Pazar günü batıda hava sıcaklıkları normal seviyelerde olacak. Örneğin İstanbul'da en yüksek sıcaklık 30 derece civarında ve kuzeyli rüzgarlar da orta kuvvette esecek, yani sizleri ferahlatıcı bir gün bekliyor. Gece sıcaklıklar 20 derecelere kadar gerileyecek ancak artan nem oranı biraz rahatsız edici. Serin hava pazar günü iç bölgelerimizde etkili olacak.

Yeni haftaya da batıda orta sert esen poyraz rüzgarları ve normal yaz sıcaklarında başlayacağız. Serin hava salı günü iyice doğuya çekilecek ve çarşamba günü de tüm yurdu terk etmiş olacak. Normal yaz havası sıcaklıkları dışında olağanüstü bir sıcak dalgası bu hafta beklenmiyor. Güney ve güneydoğu ise maalesef oldukça sıcak. Hafta içinde yine 35 ve üzerinde sıcaklıklar gelebilir.

Avrupa bu hafta ısınıyor ve sıcaklıklar ilk kez 30 sınırını deneme çabasına giriyor.

Özetle bu haftanın meteoroloji ile ilgili tek özelliği, hafta sonunda yurdu etkileyecek olan serin hava ve daha sonrasında her yerde normal yaz koşulları ve orta sert esecek olan poyraz.

Rip tehlikesi

Poyraz deyince sakın hafife almayın. Bu rüzgar özellikle Karadeniz'de epeyce can alır. Nedeni Rip akıntısı. Bunu cankurtaranlar çok iyi fark eder ve sizi uyarırlar. Aman dalgalı denizde bu uyarı yapılır ise lütfen çok dikkatli olun. "Ben iyi yüzerim" falan fayda etmez. Bu akıntı kuvvetli kuzey rüzgarlarının kıyıda dalga yarattığı günlerde, kıyıda yükselen suyun bir anda sahilden açığa doğru suyu hızla taşıması şeklinde oluyor. Dalgalar size doğru belirli bir düzen içinde gelirken bir yerde düzensizlik gösteriyorsa ve siz açığa doğru bir akıntı seziyorsanız bilin ki orada tehlike var. Bir kez daha söylüyorum, Rip akıntısına kapılırsanız "Ben iyi yüzerim, şampiyonum" vs lafları fayda etmez. Boğulursunuz. Onun için dalgalı denizde yüzerken çok dikkatli olun. Dalgalı günlerde çocuğunuzu "Sahildir, bir şey olmaz" diye gözünüzün önünden ayırmayın, bir an bile.

Prof. Dr. Cemal SAYDAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious