Türkiye'nin her yerinde İsrail'e öfke

Türkiye'nin her yerinde İsrail'e öfke.19119
  • Giriş : 04.01.2009 / 23:00:00

Gazze'ye düzenlenen saldırılar, yurt genelinde sivil toplum örgütlerinin düzenlediği gösterilerde protesto edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılar, yurt genelinde çeşitli sivil toplum örgütlerinin düzenlediği gösterilerde protesto edildi.
Eskişehir'de, İsrail'in Gazze'de başlattığı saldırıları protesto etmek için iki gün önce İstanbul'a yürüyüş başlatan inşaat işçisi Rıza Demiralay, Adapazarı'na ulaştı.

Yaya olarak Bilecik'in Bozüyük ilçesine kadar gelen Demiralay, yol çalışmaları nedeniyle Bilecik-Adapazarı arasını otomobille katetti. Yürüyüşüne Adapazarı'ndan devam eden Demiralay, gazetecilere yaptığı açıklamada, yürüyüşünün emperyalizme karşı bir onur yürüyüşü olduğunu ifade etti.

Amacının İsrail'i protesto etmek olduğunu aktaran Demiralay, şunları kaydetti:
“Yürüyüşümüzü Eskişehir'den başlattık, İstanbul Taksim'de bitecek.

İnsanlık onurunu kurtarma, bu gözyaşlarının son bulması adına bu yürüyüşü başlattım. Bunu sadece Filistin'de değil Irak'ta da gördük, Somali ve Afganistan'da da gördük. Daha başka yerlerde de çıkacak. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, değil savaşı durdurma, kınamaktan aciz. Müslüman alemi birlik beraberlik içinde olmalı.”

ŞANLIURFA

Şanlıurfa'da öğle namazı sonrası tarihi Balıklıgöl'de toplanan bir grup, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etti.

Bazı sivil toplum örgütlerinin desteğiyle öğle namazının ardından

Balıklıgöl'deki Hz. İbrahim'in doğduğu rivayet edilen Dergah bölgesinde toplanan vatandaşlar, üzerinde “Çocuk katili İsrail”, “Hepimiz Filistinliyiz” yazılı dövizlerle tekbir getirerek İsrail ve ABD aleyhine bir süre slogan attı. Bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin konuşma yapmasının ardından gruptakiler, Filistinliler için birlikte dua etti.

Bu arada gruptakilerden bazılarının Filistinlilerin kullandığı “Kassam roketlerinin” maketlerini taşıdığı görüldü. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eyleme katılanlar, daha sonra dağıldı.

IĞDIR

Iğdır Baro Başkanı Mustafa Buluş, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıları kınadıklarını bildirdi.

Buluş, yaptığı yazılı yazılı açıklamada, İsrail'in saldırısını haklı kılacak hiçbir nedenin bulunmadığını ifade etti.

Filistin'deki saldırılarda 500'e yakın sivilin hayatını kaybettiğine dikkati çeken Buluş, şunları kaydetti:

“İsrail ordusunca hem havadan hem karadan füzelerle yapılan saldırıda vurulan hedeflerin önemli bir kısmı sivil halkın yerleşim alanlarıdır. Nitekim ölenlerin önemli bir kısmının sivil halk olması da bu gerçeği apaçık ortaya koymaktadır. Teknolojik silahların kullanılarak sivil halkın hedef seçilmesi tam bir vahşettir. ABD başta olmak üzere BM, AB ülkeleri ve Arap dünyasının önemli bir kısmı bu vahşete sessiz kalmakta ve hatta sebep olarak Filistin'deki bazı grupları göstermektedir. Bu vahşet en temel insan haklarından yaşam hakkının ihlali olup, bu ihlal karşısında dünyanın sessiz kalması, bu ihlale ve zulme ortak olması demektir.”

RİZE

Rize'de bir grup esnaf, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıları protesto etti.

Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önüne gelen ve “Çocuklar ölmesin, çocuklar bizim”, “Camiye uzanan eller kırılsın” yazılı dövizler taşıyan yaklaşık grup, tekbir getirip “Kahrolsun İsrail”, “Gazze İsrail'e mezar olacak” sloganları attı.

Burada grup adına konuşma yapan Rizeli iş adamı Cengiz Şafak, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına, dünyanın sessiz kalışını protesto ettiklerini söyledi.

Şafak, İsrail'e karşı Müslümanları birlik olmaya çağırarak, Avrupa ülkelerini saldırı karşısında basiretsiz kalmakla suçladı. Açıklamanın ardından slogan atan grup, İsrail bayrağını yaktı.

Gruptakiler daha sonra dağıldı.

TRABZON'DA GIYABİ CENAZE NAMAZI KILINDI

Trabzon'da İskenderpaşa Camisinde, Gazze'de hayatı kaybedenler için kılınan gıyabi cenaze namazının ardından, bazı sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla, Trabzon Belediyesi önünde miting düzenlendi. Trabzon Valisi Nuri Okutan ve Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu'nun yanı sıra çok sayıda vatandaşın katıldığı mitingde, Tertip Komitesi Başkanı Cemal Binler, tüm dünyanın gözleri önünde Gazze'de bir katliam yaşandığını söyledi. Dünyanın bu katliama sessiz kaldığını ifade eden Binler, “Terörist İsrail, hain yüzünü Filistin topraklarında gerçekleştirdiği saldırıyla bir kez daha göstermiştir. İsrail, kadın, çocuk ve yaşlı demeden sivil halka yönelik canice saldırılar düzenliyor. ABD ve AB'de İsrail'in yanındadır. Filistin bize Abdülhamid'in emanetidir. Bu Arapların meselesi değil. Ümmetin meseledir, Türkiye'nin meselesidir” diye konuştu.

Mitingde konuşma yapan Filistinli Abdullah El Şeyh de İsrail'in çocuk, yaşlı demeden bir katliam yaptığını belirterek, “İsrail Gazze'ye bombalar yağdırıyor. Filistin halkı katlediliyor. Ancak tüm dünya bunu niye görmüyor. Her şeye rağmen Filistin dimdik ayaktadır ve daha da güçlüdür” dedi.

DENİZLİ

Denizli'de İsrail'in saldırıları sonucunda hayatını kaybeden Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Denizli Gönüllü Teşekküller Platformu'nun öncülüğünde Delikliçınar Camisi'nin avlusunda ikindi vakti kılınan cenaze namazına AK Parti İl Başkanı Bilal Uçar da katıldı.

Denizli İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Hasan As'ın kıldırdığı gıyabi cenaze namazından sonra dua edildi. Camisi avlusunda toplanan vatandaşlar, sloganlar atarak İsrail'e tepki gösterdi. Grup İsrail ve ABD'yi uzun süre protesto etti.

VAN

Van'da, kılınan ikindi namazının ardından camiden çıkan bir grup, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıları kınadı.

Van Hak ve Özgürlükler Platformu öncülüğünde yapılan protesto gösterisi Hz. Ömer Camisi bahçesinde yapıldı.

Grup, Gazze'de hayatını kaybedenler için caminin bahçesinde gıyabi cenaze namazı kıldı ve dualar okudu.

İsrail bayraklarını yakan kalabalık, İsrail aleyhinde sloganlar attı. Sık sık “Hamas'a selam direnişe devam”, “Kahrolsun İsrail” sloganları atan kalabalık, daha sonra İskele Caddesi'nden Beşyol Kavşağı'na doğru yürüyüşe geçti.

Polisin yürüyüşe izin vermemesinin ardından, grup olaysız bir şekilde dağıldı.

ERZİNCAN

Erzincan Cumhuriyet Meydanı'nda, Erzincan Kültür Eğitim ve Yardımlaşma Derneği ile bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının organize ettiği mitinge, kar yağışına rağmen çok sayıda vatandaş katıldı. Erzincan Kültür Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Murat Aykal, mitingde, İsrail'n düzenlediği saldırıda ölü sayısının 500'ü geçtiğini, 2 bin kişinin de yaralandığını belirterek, Filistin'de yaşananların bir insanlık suçu olduğunu söyledi.

Mitinge katılanlar, İsrail aleyhine çeşitli sloganlar attı, ABD Başkanı George Bush ve İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in kuklaları ile İsrail bayrağını yaktı.

CİZRE

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Mustazaf-Der tarafından Nuh Nebi Cami avlusundaki basın açıklamasına çok sayıda vatandaş katıldı. Vatandaşlar ölen Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kıldıktan, daha sonra ABD ve İsrail aleyhine slogan attı.

Mustazaf-Der Cizre Şube Başkanı Ferhat Dündar, İsrail'in Gazze'de giriştiği eylemde kadın, yaşlı ve çocuk demeden yüzlerce masum insanın katledilmekte olduğunu söyledi.

İslam ülkelerinde nefret uyandıran bu hareketin, siyonizmin cani karakterini bir kez daha tescil ederek gerçek yüzünü bütün dünyaya gösterdiğini ifade eden Dündar, olaylara Müslümanların seyirci kalmasının ise gaflet olduğunu ifade etti.

İsrail'in ABD'nin yeşil ışık yakmasıyla eylemlerine başladığını vurgulayan Dündar, şöyle konuştu:

“Zalimin zulmünü bitirmesi için ondan merhamet dilenmez. Şurasını iyi bilmemiz gerekir ki Müslüman'ın Müslüman'dan başka dostu ve Allah'tan başka hamisi yoktur. Bugün Müslümanların yek vücut olarak bir araya gelme günüdür. Tüm dünyaya sesleniyoruz. Biliniz ki Kudüs'ü haçlılardan alan Selahaddini Eyyubi'nin torunları olarak Filistinli kardeşlerimizin haklı mücadelesinin safındayız.”

İZMİR'DE SALDIRILAR KINANDI

İzmir'in Konak ilçesindeki bir alışveriş merkezi önünde toplanan İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi üyeleri, Merkez Bankası İzmir Şubesi önüne kadar İsrail aleyhinde slogan atarak yürüdü.

Yürüyüş sonrasında basın açıklaması yapan İHD İzmir Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Evrim Kubilay, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını kınadıklarını belirtti.

Kubilay, “Filistin halkını selamlıyor, Orta Doğu'yu kan gölüne çevirenleri, işgal ve kıyımlara soyunan İsrail ve işbirlikçilerini nefretle lanetliyoruz” dedi. Bu arada, bir grup esnaf, Çankaya semtinde toplanarak İsrail'i kınayan slogan attı.

VAN

Van'da camiden çıkan bir grup, İsrail'i protesto etti. Çeşitli sivil toplum örgütleri ve dernek üyeleri öncülüğünde düzenlenen protesto gösterisine katılan vatandaşlar, Hz. Ömer Camisi bahçesinde Gazze'de hayatını kaybedenler için dualar okudu.

Grup, Gazze'deki kara saldırıları bitinceye kadar her gece cami çıkışı protesto gösterilerini sürdürme kararı alarak, dağıldı.

BODRUM

Bodrum Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, Belediye Meydanı'nda toplandı.

Burada ortak bildiriyi okuyan Engin Karataş, Orta Doğu'nun, İsrail'in Gazze'ye yağdırdığı bombalarla yine kan gölüne döndüğünü belirtti. Karataş, “Büyük Orta Doğu Projesi'ni uygulamak için dört yandan saldıran emperyalist güçler, katliamlarına devam ediyor. Bir milyondan fazla sivil Iraklıyı öldüren emperyalist güçler, bu kez İsrail'i destekleyerek bombalarını Filistin halkının üzerine yağdırıyor” dedi.

Katliama karşı sadece “kınıyoruz” demekle yetinilmemesi gerektiğini belirten Karataş, “Amerikan emperyalizminin Orta Doğu'daki, İsrail siyonizminin Filistin halkı üzerindeki katliamlarını lanetliyor, tüm halkımızı katliamların durdurulması için mücadeleye çağırıyoruz” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*