Türkiye'nin hızla gelişen iki stratejik sektörü

  • Giriş : 03.05.2008 / 19:02:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, savunma ve gemi inşa sanayinin, Türkiye'nin hızla gelişen iki stratejik sektörü haline geldiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erdoğan, RMK Marine Tersanesi'nde, Sahil Güvenlik Komutanlığı için yapılacak 4 adet ''Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisi''nin ilkinin kaynak törenine katıldı.

Törende konuşan Başbakan Erdoğan, milli güvenlik ve savunmanın önemli bir gereği olarak, güçlü bilim ve teknoloji kapasiteleri ile bunları hayata geçirebilecek sanayi birikimine sahip olmak gerektiğini söyledi.

Türk Devleti ve Türk Milleti olarak geçen dönemlerde maruz kalınan pek çok olayla bu gerçeğin yaşanarak görüldüğüne işaret eden Erdoğan, bunun için özel sektörün, üniversitelerin ve TÜBİTAK enstitülerinin, savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu araştırma ve üretimleri yapmak üzere seferber durumda olduklarını kaydetti.

Başbakan Erdoğan, ''Bu çerçevede, savunma sanayi ve gemi inşa sanayi, ülkemizin hızla gelişen iki stratejik sektörü haline gelmiştir'' dedi.

Bugün, bu iki sektörün, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı için yüksek nitelikli gemiler imal etmek üzere oluşturdukları bu birlikteliğin üretim safhasını başlatmak amacıyla bir araya gelindiğini vurgulayan Erdoğan, Dearsan Tersanesi'nde, yeni tip karakol botunun ilk kaynağının ardından, burada Sahil Güvenlik arama kurtarma gemilerinin ilk kaynağının yapılacağını anlattı.

Erdoğan, bu projelerin, ülke sanayinin geldiği gurur verici aşamayı göstermesi bakımından büyük önem taşıdığını ifade etti.

Türkiye'nin bir dizi ağır ekonomik krizin ardından geçen 5.5 yılda bir toparlanma, yeniden yapılanma ve gelişme içerisinde olduğunu dile getiren Erdoğan, bu dönemde ulusal kalkınma hedefleri ve stratejileri doğrultusunda Türkiye'nin sanayisinin de büyük bir açılım içine girdiğini söyledi.

Gemi inşa sanayinin 2002 yılında dünyada 23. sırada yer aldığını hatırlatan Erdoğan, denizcilik alanında gerçekleştirilen büyük atılımlarla bu sektörde tonaj ve sipariş edilen gemi adedine göre Türkiye'nin, Güney Kore, Japonya ve Çin'in ardından 4. sıraya yerleştiğini belirtti.

''SAVUNMA SANAYİ SEKTÖRÜ BÜYÜK BİR İVME KAZANDI''

Erdoğan, yine 2002 yılında birçok tesisi kapanma noktasına gelmiş olan savunma sanayi sektörünün, Savunma Sanayi İcra Komitesinin kararlarıyla büyük bir ivme kazandığını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Türk Silahlı Kuvvetlerinin yüksek teknoloji ürünü birçok ihtiyacı artık milli tasarım ve üretim projeleri ile Türk şirketleri tarafından karşılanıyor. Kendi ihtiyacımızı karşılamanın da ötesinde, savunma sanayi ürünleri artık dünyanın değişik coğrafyalarında alıcı buluyor. Böylece savunma sanayi iç pazar ihtiyaçlarını karşılayarak, yurt dışına gitmekte olan kaynakların ülkemizde kalmasını temin ettiği gibi ülkemize gelir de sağlamaya başlamıştır. Ayrıca, bu birikimle uluslararası alanda ihracat güçlerini artıran gemi inşa ve savunma sektörlerimiz, ülkemizin çok ihtiyaç duyduğu yüksek katma değer ve nitelikli istihdam üretme konusunda öncü oluyorlar. Özelikle tasarımını ve mühendisliğini kendimizin yapabildiği projelerden elde edilen katma değer, sadece imalat ile sınırlı kalınan sektörlere göre çok daha yüksek seviyelerde gerçekleşiyor. Bu durum, ülkemizin rekabet gücüne büyük katkıda bulunuyor.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious