Türkiye'nin ilk deprem hastanesi hazır

Türkiye'nin ilk deprem hastanesi hazır.12731
  • Giriş : 14.01.2008 / 14:04:00

İstanbul İl Özel İdaresi'nin aktardığı kaynakla Haydarpaşa Numune Hastanesi bahçesinde 2115 metrekarelik alana yapılan Türkiye'nin ilk deprem hastanesi, hizmete hazır hale geldi. Türkiye'nin ilk deprem hastanesi denizyolu ulaşımına 300, demiryolu ulaşımın

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bütün bu özellikleri ile afet sırasında, sağlık hizmetlerinin yanı sıra bir Afet Koordinasyon Merkezi olarak da kullanabilecek olan deprem Hastanesi, diğer zamanlarda ise poliklinik olarak hizmet verecek. 110 poliklinik odası bulunan deprem Hastanesi'nde ayrıca 4 acil ameliyathanesi, 13 yataklı yoğun bakım ünitesi, 6 yataklı yanık ünitesi, 15 yataklı hemodiyaliz ünitesi, kan bankası, radyoloji biyokimya mikrobiyoloji ünitesi bulunuyor. 200 tonluk su deposu ve 100 tonluk yakıt deposuna sahip hastane, kesintisiz güç kaynağı ve 20 dış, 250 iç hat olmak üzere geniş kapasiteli bir telefon santraliyle donatıldı.

Deprem Hastanesi'nin diğer bir donanımı ise "demontabl" denilen özel bir sisteme sahip olması. Bu sistem sayesinde, acil bir durumda hastanenin iç duvarları 2 saat içerisinde sökülebiliyor ve geniş koğuşlar sayesinde 360 yataklı hastane haline gelebiliyor.

-HELİKOPTER PİSTİ VAR-

Deprem Hastanesi ile ilgili bilgi veren İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, 360 yataklı hastanede her yer hastaların yatmasına olanak verecek şekilde tasarlandığını belirterek, odalarda ve koridorlarda hasta yatak başlıkları için yerler bulunduğunu, deprem anında buraya getirilen seyyar yataklar bu yerlere yerleştirilebileceğini kaydetti. Kaya, hastanenin helikopter pisti de bulunduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious