Türkiye'nin ilk hızlı treni VIP hizmet verecek

Türkiye'nin ilk hızlı treni VIP hizmet verecek.18246
  • Giriş : 19.10.2007 / 08:30:00

Türkiye demir yollarında yeni bir dönemi başlatacak olan ilk hızlı treni, İspanya'dan teslim aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye İspanyol CAF firmasına sipariş ettiği hızlı trenlerden ilkini teslim aldı. Yüksek güvenlik ve konforu ile dikkat çeken tren LCD televizyon, karakutu, ses yalıtımı ve GPRS gibi özellikleri ile VIP hizmet sunacak.

TCDD Genel Müdürlüğü'nün, İspanyol CAF firmasına sipariş ettiği iki hızlı trenden ilkinin yapımı tamamlandı. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, CAF'ın İspanya'nın kuzeyindeki San Sebastian'daki üretim tesislerinde düzenlenen törenle Türkiye'nin ilk hızlı trenini teslim aldı.


Karaman, törende İspanya'ya 2009 sonunda teslim edilmek üzere 10 tren siparişi verdiklerini Ankara-Konya hızlı tren projesi tamamlandığında teslimatın yapılacağını belirtti. 17.5 milyon euro'ya malolan son teknoloji ürünü tren özellikleri ile dikkat çekiyor:

SAATTE 250 KM. 8 ayrı motor tarafından çekilen tren motor arızaları nedeniyle yolda kalmayacak. Tren saatte 250 kilometre hız yapabiliyor.

BUSİNES VAGON 6 setten oluşan vagonlar, busines ve ekonomi vagonları olarak ayrı ayrı dizayn edildi. Busines vagonların oturma düzeni 2 artı 1 ekonomi vagonlarda ise 2 artı 2 koltuk şeklinde sağlandı. Vagonların 8'i de kafeterya için yapıldı.

SES YALITIMI Yolculukta maksimum konforun sağlanması amacıyla ses yalıtım artırıldı. Dijital göstergelerle yolcuların bilgilendirildiği vagonda, çağrı butonları bulunuyor.

YÜKSEK GÜVENLİK Tren, kazalara karşı maksimum güvenlik önlemleriyle donatıldı. Hız ve mesafe kontrolü için iki sinyal ekipmanı konulurken, kazalarda vagonların üst üste tırmanmalarını önleyen dizayn kullanıldı. GPRS modülü, kapılarda sıkışmayı önleyen engel tespit sistemi diğer donanımlar.

ANKARA-İSTABUL 65 YTL Bu arada Ankara İstanbul arasında çalışacak ilk hızlı trenin bilet fiyatları yolcular arasında yapılan anketle belirlendi. Fiyatlar şöyle: Ankara-İstanbul 65 YTL, Ankara-Eskişehir 32 YTL, Eskişehir-İstanbul 35 YTL.

8 KASIM'DA TÜRKİYE'DE: Arkadaşımız Hamdi Ateş, TCDD Genel Müdürü Karaman ile birlikte Türkiye'nin ilk hızlı trenini gezdi. Karaman Türkiye'nin dünyada 8'inci Avrupa'da 6'ncı hızlı tren işleten ülkesi olacağını söyledi. Trenin, 22-26 Ekim tarihleri arasında Fransa'nın Handea kentine TIR'larla taşınacağını anlatan Karaman buradan demiryolu ile 8 Kasım'a kadar Türkiye'ye geleceğini kaydetti.

VIP KONFORU: Trende deri koltukların arkalarına LCD ekran konuldu. Ortak kullanım için de tavanlara ekranlar yerleşti-rildi. Laptoplar için güç kaynağının da unutulmadığı trende uçaklardaki gibi karakutu da bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious