Türkiye'nin ilk organik tarım eğitim danışma merkezi

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin ilk organik tarım eğitim danışma merkezi Erzurum'da kuruluyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği (DATÜB), Türkiye'de ilk defa Erzurum'da çiftçilere ve üniversite öğrencilerine yönelik Organik Tarım Danışma Merkezi kuruyor. Merkez'de yerli ve yabancı bilim adamları çiftçi ve öğrencilere organik tarım konusunda eğitim verecek.

DATÜP Başkanı Nazmi Ilıcalı, bölge çiftçisinin kalkınmasının temelinde organik tarımının yattığını söyledi. Ilıcalı, çiftçilerin eğitim ve gelir seviyesini arttırmak için Türkiye'nin ilk organik tarım eğitim merkezini oluşturduklarını kaydetti. Gelecek ay içerisinde merkezin hizmete gireceğini belirten Ilıcalı, söz konusu yerde yerli ve yabancı bilim adamlarının bölge çiftçilerine ve ziraat fakültelerinde okuyan öğrencilere organik tarım eğitimi vereceğini vurguladı.

Kaliteli, verimli ve insan sağlığını koruduğu için organik tarım ürünlerinin büyük rağbet gördüğüne de dikkat çeken Ilıcalı, "Doğu çiftçisinin kalkınmasının altın anahtarı organik tarım. Organik tarım konusunda bölge ve Erzurumlu çiftçilerimizi bilimsel olarak eğitmek için bir merkez oluşturuyoruz. Amacımız bilimsel olarak çiftçilerimez yardımcı olmak ve halkımızın gelir seviyesini yükseltmek. Üniversite öğrencilerinden isteyen olursa organik tarım konusunda köylere gönderip uygulamalı eğitim görmelerini de sağlayacağız" diye konuştu.

Ayrıca, DATÜP olarak yüksek öğrenim gören 100 öğrenciye burs vermeyi planladıklarını da ifade eden Nazmi Ilıcalı, bu amaçla gerekli girişimleri başlattıklarına işaret etti. Ilıcalı, üniversitede okuyan öğrencilerin eğitimlerine katkıda bulunmayı bir yurttaşlık görevi saydıklarına değinerek, "DATÜP olarak hem çiftçimizi hem de yüksek öğrenim gören gençlerimizi destekleyeceğiz. Kalkınma bir bütün olarak ele alınmalı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious