Türkiye'nin ilk şempanze doğumu

Türkiye'nin ilk şempanze doğumu.13430
  • Giriş : 13.06.2009 / 17:41:00

Türkiye'de ilk kez şempaze doğumu Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde gerçekleştirildi. 1 buçuk ay önce doğum yapan Angel isimli şempaze, yavrusunu 1 buçuk ay sonra gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'de ilk kez şempaze doğumu Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde gerçekleştirildi. 1 buçuk ay önce doğum yapan Angel isimli şempaze, yavrusunu 1 buçuk ay sonra gösterdi.

Erkek olan yavru şempaze belirli bir süre anne sütünün yetersiz kalması nedeniyle biberonla beslendi. Anne şempaze yavrusunu doğum yaptığı günden beri kucağından indirmedi.

Yavruya zarar vermesinden endişe edilen erkek şempazenin barınağı ise değiştirildi. Yavru şempazeye şuana kadar isim vermeyen hayvanat bahçesi yetkilileri, şempazeye ismi halkın vermesini bekliyor.

Bunun için defter açan yetkililer, en çok istenilen ismi şempazeye verecek. Çikolata, muz ve çerezle beslenen şempazeler, en çok dondurmayı seviyor.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Müdürü Mehmet Celal Özsöyler, ilk şempaze yavrusunu 1 buçuk ay önce aldıklarını söyledi.

Türkiye'de şempazelerden ilk defa yavruyu Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nin aldığını belirten Özsöyler, dünya genelindeki hayvanat bahçelerinden yavru alımının ise sayılı hayvanat bahçelerinde gerçekleştiğini dile getirdi.

Dünya genelindeki hayvanat bahçelerinde bine yakın şempaze olduğunu vurgulayan Özsöyler, şöyle konuştu; "Yalnız bunlardan yavru alan hayvanat bahçesi sayısı çok azdır. Çünkü, hayvanat bahçesinde şempazeler, ortama alışırlarsa yavru yapmaya başlıyorlar. Bizim hayvanat bahçemizde doğum yapan anne şempaze, doğum yaptıktan sonra yavruyu belirli bir süre göstermedi. Yavrusunu bize 1 buçuk ay sonra göstermeye başladı. Yavru şempazenin erkek olduğunu tespit ettik. Anne şempaze Angel, 2002 yılında bahçemize geldi. Belli bir süre uyum sorunu yaşadı. Uyum sorununu atlattıktan 6 yıl sonrada doğum yaptı. Şempazeler, 14-15 yaşında doğum yapmaya başlıyorlar. Angel, şuanda 15 yaşında. Bahçemizde 7 tane şempaze var. Hayvan kendini hissederse tekrar doğum yapar. İsim vermedik, yavru şempazeye ismi ziyaretçiler verecek. Ziyaretçiler için defter açtık. En çok istenen ismi yavruya vereceğiz. Gaziantep Hayvanat Bahçesinin mail adresine mail atılabilir. Bakıcılar, kendi becerileri hayvanlara bakıyor. Şempaze için özel bakım var. Anne sütü yetmediği için belirli bir süre biberonla süt içti."

Hayvanat bahçesini gezmek için Suriye'den Gaziantep'e gelen Ahmet Hüseyin, Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ni beğendiğini kaydetti.

Hüseyin, "Gaziantep çok güzel bir yer. Hayvanat bahçesi çok güzel. Hayvanat bahçesini geziyorum. Beğendik, çok güzel." şeklinde konuştu.

Suriyeli ticari taksi şoförü Muhammed İbrahim ise müşterilerine gezmeleri için hayvanat bahçesini tavsiye ettiğini ifade etti. İbrahim, "Merak ettiler. Buraya geldiler. Sürekli buraya müşteri getiriyorum." ifadelerini kullandı.

İzmirli Aysun Uz da, hayvanat bahçesini çok güzel bulduğunu ifade etti. Uz, "Çok temiz, Gaziantep'e yakışıyor. Şempazenin yavrusunu gördük. İzmir'de de hayvanat bahçesi var, ancak burası daha güzel ve temiz. İzmir biraz daha bakımsız." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*