Türkiye'nin 'ilk tüpbebeği' 18 yaşında

  • Giriş : 28.12.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin ilk tüpbebeği olma özelliği taşıyan Denizlili Dilek Katrancı 18 yaşına bastı. Üniversite sınavına hazırlanan genç kız, İngilizce öğretmeni olmayı hedefliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Denizlili Türkay ile Birsel Katrancı çifti, normal yollarla çocuk sahibi olamayınca tavsiye üzerine 1987 yılında Almanya'ya giderek tüpbebek uygulaması yaptırdı. Daha sonra aile, tekstil ürünleri pazarlaması yaptıkları Samsun'a döndü ve 9 ay sonra özel bir klinikte sezaryanla Dilek dünyaya geldi. Böylece Katrancı çifti, 17 yıllık çocuk özlemini giderirken Dilek de Türkiye'nin ilk tüpbebeği olarak kayıtlara geçti.

Dilek Katrancı, 18. yaş gününü Bil Dershanesi'nde öğretmenleri ve arkadaşlarıyla kutladı. Heyecanlı görünen Dilek, ilk olarak kendisi için hazırlanan doğum günü pastasının üzerindeki mumları söndürdü. Ardından pastayı kesti ve arkadaşlarına elleriyle ikram etti. Dershane kurucusu Necati Karaçay ise Dilek'e, doğduğu gün hastanede çekilen fotoğrafı hediye etti.

18 yaşına basmanın heyecanını yaşayan Dilek Katrancı da tüpbebekliğin güzel bir duygu olduğunu belirterek, "Herkesten farklı bir özelliğimin olması güzel. Aslında çok da farklı değilim. Çevremdeki herkes farklı olduğumu düşünüyor ancak ben de herkes gibiyim. Sadece yapılış konusunda farklıyım." dedi.

Katrancı, İngilizce öğretmeni olmak istediğini, bunu gerçekleştirmek için çalıştığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious