'Türkiye'nin IMF ile anlaşmaya ihtiyacı var'

'Türkiye'nin IMF ile anlaşmaya ihtiyacı var'.11072
  • Giriş : 28.01.2009 / 16:54:00

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Türkiye'nin IMF ile anlaşmaya ihtiyacı olduğunu belirterek, ''Bu yapılmalıdır. Önemli sorunlar aşıldı'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Yılmaz, Dünya Ekonomik Forumu'nun yıllık toplantısı çerçevesinde bulunduğu Davos'ta, NTV'nin sorularını yanıtladı.

Yılmaz, IMF ile yeni bir stand-by anlaşmasına yönelik görüşmelerde önemli sorunların aşıldığını. bu anlaşmanın ne zaman yapılacağı konusunda bir şey söylemenin mümkün olmadığını belirterek ancak ''ne kadar erken yapılırsa kadar iyi'' olduğunu söyledi.

IMF'den gelecek paranın sıkılaşan kredi koşullarını yumuşatabileceğini ve faizleri biraz daha aşağı çekebileceğini ifade eden Yılmaz, Merkez Bankası olarak aldığı kararların olumlu etkilerinin yaz aylarında görülmeye başlanabileceğini ifade etti.

Yılmaz, Merkez Bankası olarak, bu yıl için hükümetçe hedeflenen yüzde 4 büyüme rakamından farklı bir oranı büyüme hedefi olarak aldıklarını ancak IMF ile görüşmelerin devam etmesi nedeniyle bu rakamın açıklanmadığını söyledi.

Merkez Bankası'nın elinde bulunan döviz rezervlerini ''ak akçe kara gün dostudur'' diye açıklayan Yılmaz, ''sıkıştığımız anda elimizin altında para bulunması gerekir. Rezervlerimiz kötü gün dostudur'' dedi.

Bir soru üzerine Yılmaz, Merkez Bankası olarak hükümetten gelen ''aferinin'' yanlış anlaşılabileceğini ifade ederek, genellikle hükümetlerin faiz indirilirken hoşnut olduklarını, yükseltilirken mutsuz olduklarını kaydetti.

Bundan sonraki faiz indirimlerinin ölçülü olabileceğini ifade eden Yılmaz, kurdaki hareketliliğin enflasyona negatif katkısının çok büyük olmasını beklemediklerini bildirdi.

Merkez Bankası olarak hedef enflasyon rakamlarında revizyonunun olmadığını, olmaması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, enflasyon hedeflemesinin Banka'nın toplumla bir anlaşması olduğunu, sürekli olarak enflasyon hedeflerinin değişmesi halinde Merkez Bankasının güvenilirliğine sekte vuracağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*