Türkiye'nin Irak politikasına eleştiri

  • Giriş : 19.01.2007 / 00:00:00

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Siyasi İşlerden Sorumlu Danışmanı Azad Cundiyani, Türkiye'yi Irak'ın içişlerine karışmakla suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KYB Siyasi İşlerden Sorumlu Danışmanı Azad Cundiyani, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son dönemlerde Kerkük ile ilgili referandumun ertelenmesi ve terör örgütü PKK üyeleriyle ilgili açıklamalarını değerlendirdi.

Irak yönetimine sorulmadan ve onayı olmadan, Türkiye'de zaman zaman gözetiminde dolaylı veya dolaysız lrak'ın bazı özel meseleleriyle ilgili olarak konferans, panel ve toplantılar düzenlendiğini hatırlatan Cundiyani, "Iraklı çoğu çevreler, lrak ile ilgili olarak düzenlenen kongreler ve yapılan açıklamaları, ülkenin içişlerine müdahalesi olarak değerlendirilmektedir" dedi.

Cundiyani, Türkiye'nin çok zor bir dönemden geçtiği ve bir çok sorun ile karşı karşıya geldiğini iddia ederek, bunların cumhurbaşkanlığı seçimi, Kürt sorunu, Kıbrıs ve AB sürecindeki gelişmeler olarak sıraladı. İran'ın da Türkiye için bir sorun olduğunu savunan Cundiyani'nin, açıklamasında Türkiye'nin iç politikasına yönelik eleştirileri dikkat çekti. Cundiyani, açıklamasını şu cümlelerle tamamladı: "Türkiye, sorunlara rağmen, bölgede etkili bir güç olarak kalacak ve eğer siyasi oyunları sertte olsa, sonuçları bölge için olacaktır. Bundan dolayı bölgede bir oyuncu olarak kabul edilmelidir. Aynı zamanda, Türkiye kırmızı kartlardan kendisini uzak tutabilmesi için sert anlayışlar dışında oynaması gerekiyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious