Türkiye'nin irtica ve Kürt fobisi var!

  • Giriş : 01.10.2006 / 00:00:00

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Türkiye'nin üzerinden atamadığı irtica ve Kürt konulu 2 önemli fobisi bulunduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır Sanat Merkezi'nin organize ettiği yazar Tarık Ali`nin katılımıyla "Ortadoğu`da Savaş ve Savaş Karşıtı Hareket" konulu söyleşi düzenlendi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Türkiye'nin 2 büyük fobisinin bulunduğunu bunların irtica ve Kürt konusu olduğunu belirtti.

Türkiye'nin her açıdan Ortadoğu'da model olabilecek bir ülke potansiyeline sahip olduğunu vurgulayan Baydemir, demokratikleşme önünde Türkiye'nin iki büyük handikabına dikkat çekti.

Cumhuriyet'ten bu yana Kürtlerin her hak talebinde bölünmeyi getirir diye korkulduğunu savunan Baydemir, "Türkiye'nin iki büyük fobisinden ilki tam manasıyla laikliği içselleştirememesi. Hala inançlar bir irtica tehlikesi olarak görülmekte. Türbanlı öğrenciler hala üniversite okuyamadığından fundemantalizmi savunanlar bunu gerekçe göstererek örgütleniyorlar. Amerika'da ve Avrupa ülkelerinde bulundum. Birkaç yıldızlı otellerde İncil önemli bir yerde bulunur. Dinden korkmuyorlar, aşmışlar. Bunun tarihsel nedenleri olabilir. Ama Türkiye'de bu bir fobidir. Bir diğer fobi ise Kürtlerdir. Cumhuriyetten bu yana Kürtlerin her hak talebi bölünmeyi getirir diye korkuldu. Bu nedenle Türkiye ekonomik kalkınmasını sağlayamadı. Kürt sorununa güvenlik bakış açısı dışında başka bir bakış açısı ile bakılmadığı için bu sorun büyüyerek günümüze kadar geldi. Çatışmalar devam ettikçe milliyetçilik gelişti. Bu nedenle sivilleşme ve demokrasi gelişemiyor. Kürt sorununa demokratik bakış bana göre Türkiye'yi değiştirecektir." dedi.

1999-2005 yılları arasında önemli reformların gerçekleştiğini dile getiren Baydemir, ancak reformların Türkiye'de yaşayan yurttaşlar için yapılmadığını söyledi.

Hal böyle olunca bu değişimi gerçekleştiren organların bunu içselleştiremediğini anlatan Baydemir, buna bir zorunluluk gözüyle bakıldığını ifade etti.

En ufak bir dirençle karşılaştıklarında reform uygulamalarından vazgeçildiğini kaydeden Baydemir, şöyle konuştu: "Sivilleşme olmadan Kürt sorunu başta olmak üzere ekonomik ve sosyal kalkınma, AB entegrasyon politikaları gerçekleşmeyecek. Öncelikle silahların susması gerekiyor. Çatışmalar ve operasyonların durması ile insanlar ölmeyecek. Böylelikle diyaloğun önü açılacaktır."

Ortadoğu açısından bakıldığında durumun içaçıcı olmadığını dile getiren Baydemir, Ortadoğu'daki gelişmeler Türkiye'den, Türkiye'deki gelişmelerin de Ortadoğu'dan bağımsız olmadığını söyledi.

Genel globalizm ve Filistin-İsrail sorununu ile birlikte Kürt sorunun birbiriyle kesiştiğini ve birbirini etkilediğini anlatan Baydemir, "Sorunlar Ortadoğu'da yaşayan halkların bir arada yaşamasından kaynaklanmıyor. Sorun Kürtler, Araplar, Farslar sorunu değil. Başka faktörler var. Ve öyle görünüyor ki, giderek daha fazla karmaşıklaşıyor." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious