Türkiye'nin istediği teröristler!

  • Giriş : 19.02.2007 / 00:00:00

PKK Kongra/Gel'e yönelik Fransa ve Belçika'da başlatılan operasyonun önümüzdeki günlerde diğer AB ülkeleri ile Kuzey Irak'a da sıçrayacağı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

PKK'nın Kuzey Irak ve AB ülkelerindeki faaliyetlerinin durdurulmasına yönelik ABD ile yürütülen görüşmelerde önemli aşama kaydedildi. Koordinatörler düzeyinde yapılan görüşmelerde PKK'nın 148 kişilik yönetim kademesi ABD tarafına iletildi. Ve bu listede yeralan isimlerin yakalanması ya da hareket alanlarının kısıtlanması istendi.

ABD ile yapılan görüşmelerde ilk somut adım geçtiğimiz hafta atıldı. ABD'nin girişimleri sonrasında PKK'nın mali kaynaklarının ortaya çıkarılmasına yönelik Fransa ve Belçika'da eşzamanlı operasyon yapıldı. Bu operasyonlarda PKK Kongra/Gel'in Genel Başkan Yardımcısı ve Yürütme Konseyi Üyesi Canan Kurtyılmaz ile Nedim Seven yakalandı. Her iki isim de tutuklanarak Fransa'da cezaevine konuldu.

İŞTE 32 KİŞİLİK LİSTE

ABD ile yapılan temaslarda 148 kişilik listede öncelikli olarak yakalanması gereken 32 kişinin isimleri de yeralıyor. Örgütte Genel Başkan Yardımcısı ve Yürütme Konseyi üyesi olarak görev yapan 8'i kadın 32 kişilik listede bulunan Kurtyılmaz ile Seven tutuklandı. Çoğunluğu Kuzey Irak'ta yeralan diğer 30 ismin ise şunlar olduğu öğrenildi:

"Zübeyir Aydar, Remzi Kartal, Murat Karayılan, Cemil Bayık, Abdullah Hicap, Mehmet Ali Yiğit, Rüstem Cudi, Bergüzar Dumlu, Muzaffer Ayata, Nizamettin Toğuç, Sabri Ok, Mehmet Eşiyok, Gönül Tepe, Aysel Aydın, Nilüfer Koç, Hoşiyar İbrahim Hüseyin, Ayfer Kordu, İbrahim Çoban, Bese Hozat, Şilah Kobani, Zeynep Hilali, Nevroz Batman, Dilan Malatya, Nida Nuda/Nudawan, Abdullah Hicap, George Aryo, Cemal Şamoyan, Ferhat Abdi Şahin, Ömer Halep, Bozan."

İKİNCİ ADIM ROJ-TV'NİN KAPATILMASI

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün üst düzeydeki bir yetkilisi, söz konusu isimlerin yakalanarak Türkiye'ye iade edilmesi konusunda ABD'nin son haftalarda ciddi adımlar attığını belirterek, "Fransa ve Belçika'daki operasyonlar bunun bir göstergesi. Muhataplarımız önümüzdeki günlerde daha ciddi adımlar atılacağının garantisini verdiler." dedi.

Aynı yetkili, terör örgütüne ilişkin verilen 32 kişilik listede yeralan 2 kişinin Fransa'da tutuklandığını, 30 kişinin yakalanması için çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Danimarka'darn yayın yapan Roj-TV'nin yayınının durdurulması için de aşama kaydedildiğini anlatan aynı yetkili, "Bunun da sonuçlarını önümüzdeki günlerde herkes görecek" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious