Türkiye'nin kalkınmak için yeni bir anayasaya ihtiyacı var

Türkiye'nin kalkınmak için yeni bir anayasaya ihtiyacı var.6251
  • Giriş : 21.08.2007 / 22:21:00

Rıfat Hisarcıklıoğlu, kalkınmak için yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, kalkınmak için yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu ileri sürdü.

Ticaret borsası binasının temel atma törenine katılmak üzere Batman'a gelen Hisarcıklıoğlu, kolektif çalışmanın öneminde değindi. "Birlikte bereket, ayrılıkta zahmet var" diyen Hisarcıklıoğlu, "Bizim yapmamız gereken iş sermayeleri, güçleri birleştirmek. Bunu yapmazsak kaybeden oluruz. Güçleri birleştirelim. Dünyanın en büyük otomobil fabrikası rekabet halindeyken birleşiyorlar. Dünyanın en büyük bankası ile ikinci bankası birleşiyor. Ama biz bırak birleşmeyi dağılıyoruz. Pazarı büyüteceksin başka çare yok. Eğer para kazanmak istiyorsak gücümüzü birleştirmemiz lazım." dedi.

Günümüzde zenginlik ve kalkınmanın özel sektörün eline geçtiğini belirten Hisarcıklıoğlu sistemin özel sektörün önünü tıkadığını ileri sürdü.

Yeni Anayasaya ihtiyaç var

Hisarcıklıoğlu konuşmasında şunları dile getirdi:


"Bu sistemi değiştirmek için öncelikle yeni bir anayasaya ihtiyaç var. Yeni bir anayasadan başlayarak siyasi partiler seçim yasası, hukuk, kamu personel reformu, vergi sisteminin yenilenmesi, yeni ticaret kanunu, yatırım teşvik sisteminin yenilenmesi, finansmana erişimin kolaylaştırılması lazım. 1982 Anayasası'nın değiştirilmez maddesi Türkiye vatandaşı eşittir. Yani herkesi aynı konuma getiriyor. Doğrusu da budur. Anayasa Mahkemesi bir karar veriyor. SSK ve Bağkur'u bilmem ama Emekli Sandığı'nı SSK ve Bağkur ile aynı düzenlemeyi yapamazsın. Düzenlemeye kalkarsan bunu SSK ve Bağkur ile birlikte yapamazsın diyor. Ani değiştirmez maddedeki eşitlik? Yani biz bürokrat olmadık diye üvey evlat mıyız şimdi?"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious