Türkiye'nin Kıbrıs önerisi netlik kazandı

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Türk Dışişleri'nin, Finlandiya başkanlığındaki Avrupa Birliği'ne (AB) yaptığı Kıbrıs önerisi netlik kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Salı günü Dışişleri Bakanı Abdullah Gül aracılığıyla Finlandiya'ya iletilen Kıbrıs ve Gümrük Birliği ile ilgili öneriler ise şöyle sıralandı.

- Türkiye, 2007 yılı içinde Kıbrıs'ta 12 ayda tamamlanacak ve Birleşmiş Milletler temelinde kapsamlı bir çözüm talip ediyor ve Kıbrıs'taki iki tarafa da bu konuda bir çağrıda bulunulmasını talep ediyor.

- Türkiye'nin bir limanını (hangi liman olduğu netleşmedi) "Gümrük Birliği icapları içinde" açmaya hazır olduğu,

- Türkiye, Magosa'nın "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti" yönetimi altında doğrudan ticarete açılmasını istiyor. Ankara doğrudan ticaret tüzüğünün de bunu öngördüğünün altını çiziyor.

- Türkiye Ercan Havaalanı'nın yine Türkler'in kontrolünde uluslararası uçuşlara açılmasını istiyor.

- Türkiye bir havaalanını (hangisi olduğu netleşmedi) Kıbrıs Rum Kesimi'nden yapılacak uçuşlara açacak.

Ankara, Ercan Havaalanı ve Magosa Limanı'nın 12 ay için doğrudan ve uluslararası ticarete açılmasını ve 12 ayın sonunda da kapsamlı çözüme ulaşılmasını istiyor. Ancak, Ankara atmayı önerdiği bütün bu adımların siyasi sonuçlar doğurmayacağının da altını çiziyor. Yani Ankara, "Limanları Rumlar'a açsam da nihai çözüm sağlanmadığı sürece Rumlar'ı tanımayacağım" mesajı veriyor.

Türkiye önerilerinde, "Tek taraflı, şartlı ya da koşulsuz gibi herhangi bir ifade kullanmaktan da özellikle kaçınıyor. Ankara bir paket olarak gördüğü bütün bu adımların 2007 yılı içinde birlikte atılmasını öneriyor. Ankara, bu çabalarla ortak bir anlayışa katkıda bulunmak arzusunu taşıyor. Ankara bu konudaki beklentileri "birbiriyle uyumlu, aynı dönem zarfında gerçekleşecek bir hareket" olarak görüyor.

Ankara, adımların eş zamanlı atılabilmesi için Avrupa Birliği'nin "Magosa, Türk idaresinde uluslararası ticarete açılsın, Ercan'ın uluslararası uçuşlara açılması için tavsiyede bulunulsun, Kıbrıs Türk tarafına uygulanan izolasyonlar kaldırılsın, bu arada da Türkiye bu konuda üzerine düşeni yapsın" mesajını vermesini bekliyor

Ankara, Ercan Havaalanı'na özellikle önem veriyor ve "Ercan'sız izolasyonlar kalkmaz" görüşünü savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious