Türkiye'nin Kıbrıs teklifi: Top AB'de

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun 8 başlıkta müzakereleri askıya almasını tavsiye etmesinin ardından Türkiye'den gelen Kıbrıs çıkışı AB'yi zorluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Brüksel, Türkiye'nin Ek Protokol'den kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmesini istemişti. Türkiye, 24 Nisan'da adada yapılan referandumun ardından AB'nin KKTC'ye yönelik verdiği sözlerini tutmadan Rumlara limanlarını açmayacağını açıklamıştı. Ankara'dan gelen bu teklife sıcak bakmayan AB, Fin Planı'nın çökmesi ardından Türkiye ile müzakerelerin 8 başlıkta askıya alınmasını tavsiye etti. Türkiye'nin AB üyeliğine karşı bazı ülkelerde bu olumsuz havadan yararlanarak Türkiye ile müzakere sürecinin gözden geçirilmesini talep etti. Almanya'da bir araya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Türkiye ile müzakere süreci hakkında 2009'daki Avrupa Parlamentosu seçimlerine kadar bir rapor hazırlanmasını istedi.

Bu gelişmelerin ardından Türkiye geçtiğimiz Perşembe günü Rum Kesimi'ne bir liman ve hava limanını 1 yıl süre ile karşılıksız ama geçici olarak açacağını açıklarken Mogasa limanının ve Ercan Havalimanı'nın açılmasını beklediğini bildirmişti. Almanya-Fransa önerilerini görüşmek ve Türkiye hakkında Komisyonu'nun tavsiye raporunu daha da sertleşmesi beklenen COREPER toplantılarına bu öneriler bomba gibi düştü. Avrupa Birliği'nden Türkiye'nin bu adımı övülürken Rumlar ve Yunanlılar bu adımı beğenmedi. Üye ülkelerin elçileri hükümetleri ile görüşmek için toplantıyı sonlandırırken dün yapılan görüşmelerde de net bir sonuç çıkmadı. İngiltere başta olmak üzere Türkiye'nin AB sürecine destek veren ülkeler Ankara'nın bu teklifinin değerlendirilmesini isterken Fransa, Avusturya gibi Türkiye karşıtı ülkeler önerlerini yeni birşey içermediğini savundu.

Dün yapılan COREPER toplantılarındaysa Rum elçinin söyledikleri tartışıldı. Rum Elçi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt'ın 'bu öneriyi televizyondan duyduk' açıklamasını diğer büyükelçilere aktardı. Rum diplomat, 'Yalnızca bu bile önerinin ne kadar ciddiyetsiz olduğunu, tartışmaya gerek olmadığını göstermeye yeter' dedi. Rum büyükelçi, Türkiye'nin demokratik sistemini alaya alan ifadeler de kullandı. Bu çıkış, İngiltere başta olmak üzere Türkiye'nin üyeliğine destek veren müzakere sürecinin kesintiye uğramasına karşı çıkan İtalya, İspanya ve İsveç tarafından sert karşılık buldu.

COREPER'de ciddi bir bölünme yaşanırken bu bölünmüşlüğün AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının pazartesi yapacağı toplantıya da yansıması bekleniyor. Dışişleri bakanlarının yapacağı toplantıdan bir sonuç çıkmaması halinde konu 14-15 Aralık'ta liderlerin yapacağı toplantıya kalacak. Bazı uzmanlar, Türkiye ile ilgili verilecek kararının siyasi sorumluluk getirdiğine dikkat çekerek konunun Avrupa Konseyi'ne kalacağını söylüyor. Dönem Başkanlığı'nı yürüten Finlandiya, daha önce yaptığı açıklamalarda 14-15 Aralık zirvesini, Türkiye zirvesine dönmeyeceğini bildirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious