Türkiye'nin madalya umudu!

Türkiye'nin madalya umudu!.9100
  • Giriş : 02.03.2009 / 10:56:00

Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye'nin en büyük madalya umudu Alemitu olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İtalya'nın Torino kentinde 6-8 Mart tarihlerinde yapılacak şampiyonaya 8 bayan ve 7 erkek olmak üzere 15 sporcuyla katılacak Türk Milli Takımı'nın başında, antrenörler Muharrem Or, Ertan Hatipoğlu, Cüneyt Yüksel ve Gürsel Özyurt görev yapacak.

Alemitu'yu çalıştıran Ertan Hatipoğlu, şampiyona öncesi yaptığı açıklamada, ''Alemitu Bekele Degfa madalya için koşacak. Söylenecek tek şey bu'' dedi.

Genel kafilenin aksine Alemitu ve kendisinin 4 Mart yerine 5 Martta yola çıkacaklarını dile getiren Hatipoğlu, ''Bayanlar 3000 metre son gün koşulacak. Biz de erken giderek sporcunun konsantrasyonunu olumsuz etkilemek istemiyoruz. Bu nedenle geç gidiyoruz'' diye konuştu.

Şampiyonada bayanlar 400 metrede yarışacak Pınar Saka'nın performansını da değerlendiren Hatipoğlu, Saka'nın Avrupa istatistiklerinde üst derecelerde yer aldığını ve sıralamada 10. olduğunu söyledi.

''PINAR'IN ABD'DE YAŞAMASI AVANTAJ''

Pınar Saka'nın büyük ihtimalle finale yükseleceğini dile getiren Hatipoğlu, şöyle devam etti:
''Avrupa sıralamasında Pınar'ın önünde 7 Rus sporcu var, ancak bu yarışta sadece 3 Rus sporcu yarışabilecek. Bu nedenle Pınar'a finalin yolu gözüküyor. Derecesini 52 saniyenin sonlarına indirebilirse kesin finale çıkar. Ayrıca Pınar, ABD'de yaşadığı için buradaki spekülasyonlardan uzak ve bu nedenle üzerinde baskı yok. Bu onun için bir avantaj. Oraya rahat bir şekilde gelecek. Finale ulaşamasa bile çok iyi bir klasman alacağı kesin.''

Uzun atlamada yarışacak Karin Melis Mey'in çok tecrübeli bir atlet olduğunu ve her an sürpriz yapabileceğini dile getiren Hatipoğlu, ''Kendisi Güney Afrika kökenli. Bu sezon çok iyi bir derecesi yok, ama ondan da final bekliyoruz'' dedi.

Erkekler 3000 metrede ter dökecek Selim Bayrak'ın ise çok yetenekli bir atlet olduğunu ifade eden Hatipoğlu, Bayrak'ın çok sert rakipleri olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''Selim'in bu sezon hiç derecesi yok. Hiçbir yarışmada koşmadı. Şu an kapalı bir kutu. Ne yapacağı belli olmaz. Madalya alamasa da ilk 6'ya girer. Antrenmanlı, ancak bu sezon içinde performansı yok.''

''ÜNLÜ İSİMLER DEĞİL GENÇLER NEFES KESECEK''

Hatipoğlu, olimpiyatlardan sonra yapılan Avrupa şampiyonalarının hep sönük geçtiğini ve ünlü isimlerin bu zamana denk gelen Avrupa şampiyonalarına rağbet etmediğini söyledi.

Böyle durumlarda meydanın genç atletlere kaldığına dikkati çeken Hatipoğlu, şöyle devam etti:

''Biz böyle durumlarda daha zevk alırız, çünkü genç çocukların rekabeti ve mücadelesi nefes keser. Yani ünlü isimler değil gençler nefes kesecek. Öte yandan, bazı ülkeler hesap yaparak gelecektir. Örneğin ev sahibi İtalya, bu özelliğinden dolayı eminim belli bir madalya kotası koymuştur. Bu sayı için mücadele edecek. Ruslar ise hep kendini ispat etme çabasında, agresif ve sinirli olurlar. Yeni çıkardıkları Albinova, müthiş bir isim. 1500 ve 3000 metrelerde en iyi derecelere sahip.''

''UZUN MESAFEDEKİ GELENEĞİMİZİ BOZAMAYIZ''

Hatipoğlu, son olarak, bu yarışta işini önceden iyi yapan ve tamamlayanın kazançlı çıkacağını belirtti ve sözlerini, ''Türk Milli Takımı olarak uzun mesafede bir geleneğimiz vardır. Başarılı olmaya alışkınız ve bunu bozamayız'' diyerek tamamladı.

ABD'de yaşayan Pınar Saka'nın antrenörü Öznur Dursun ise Saka'nın durumunun çok iyi olduğunu ve kişiliği gereği kendisinin bu yarışın üstesinden çok rahat gelebileceğini söyledi.

Saka'nın 52 saniyenin sonlarına yaklaşacağını ifade eden Dursun, ''Ortalarında da kalabilir. Pınar bu, ne yapacağı belli olmaz. Ciddi anlamda finale yükselmesini bekliyoruz. Pınar, akrep burcu ve çok soğukkanlı bir insan. Çok küçük yaşta tek başına ABD'ye gitti ve çok başarılı oldu. Ne yapacağını çok iyi bilen bir insan'' diye konuştu.

Saka'nın ilk defa büyüklerde Avrupa Salon Şampiyonası'na katılacağını dile getiren Dursun, ''Üstünde baskı yok, sadece heyecan var, çünkü bu ilk büyük yarışı. Ben kendisine sonuna kadar güveniyorum'' dedi.

Milli takımdaki favorilerinden birinin de Alemitu olduğunu ifade eden Dursun, ''Alemitu'yu hiçbir şey durduramayacak. Ne soğuk, ne rüzgar, ne de rakipler'' yorumunu yaptı.

Milli takım kafilesi 4 Mart Çarşamba günü İtalya'ya hareket edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*