Türkiye'nin Mayıs ayı ihracatı 7 milyar 288 milyon dolar

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

Mayıs ayı ihracatı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,2 oranında artarak 7 milyar 288 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, geçtiğimiz ay döviz kurlarında yaşanan düzeltme hareketinin ihracata olumlu yönde yansımaya başladığını belirterek, "Uzun süredir değerli YTL'nin baskısıyla sıkıntılı bir dönem geçiren ihracatçılarımız biraz da olsa nefes almış oldu" dedi.

TİM Başkanı Oğuz Satıcı, İzmir'de düzenlediği basın toplantısında, Mayıs ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Satıcı, Nisan ayındaki ciddi performans kaybının ardından, Mayıs ayında ihracatın tekrar hızlandığını aktardı. TİM Başkanı, ihracatın, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,2 oranında artarak 7 milyar 288 milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi. 2006 yılı ilk beş ayında ihracat, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artarak 32 milyar 253 milyon dolara yükselirken, 12 aylık ihracat 76 milyar dolar seviyesini aşarak 80 milyara doğru ilerledi.

Toplam ihracat içerisinde yüzde 87,2'lik pay alan sanayi ürünleri ihracatı Mayıs'ta yüzde 23,3 artarak 6 milyar 359 milyon dolar olarak gerçekleşti. Sanayi ürünlerinin ihracattaki payı ilk defa yüzde 87'nin üzerine çıktı. Sanayi mamulleri içerisinde ihracatını en fazla artıran sektör olan kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı Mayıs ayında yüzde 47,1 artarak 756 milyon dolar seviyesine çıkarken, beş aylık ihracat yaklaşık 3 milyar 202 milyon dolar olarak gerçekleşti. Daha sonra ön plana çıkan elektrik ve elektronik sektörü ihracatını yüzde 40,5 oranında artırarak 728 milyon dolara taşıdı. Demir ve demir dışı metaller, ihracatını yüzde 30,2 oranında artırırken taşıt araçları, makine ve aksamları ve demir çelik ürünleri sektörleri ise yüzde 25 seviyelerinde ihracat artışı gösterdi.

Tekstil ve hammaddeleri, ihracatını yüzde 18,4 artırırken, deri ihracatı yüzde 16,8, halı ihracatı ise yüzde 16,4 oranında artış gösterdi. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü ihracatını yüzde 6,5 oranında artırırken, ilk defa 12 aylık rakamlarda da taşıt araçları hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün önüne geçti. Mayıs ayında 728 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren tarım sektörü, ihracatını ancak yüzde 10,1 oranında artırabildi. Sektörün beş aylık ihracatı 3 milyar 731 milyon dolar olarak gerçekleşirken 12 aylık ihracat rakamı ise 10 milyar dolar seviyesine yaklaştı.

Tarım ihracatında ise en büyük artış yüzde 32,1 ile yaş meyve ve sebze sektöründe yaşanırken, dört sektörde ihracat gerilemesinin yaşanması dikkat çekti. Madencilik ihracatı ise Mayıs ayında yakaladığı performansı devam ettirdi. Mayıs ayında 202 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren, sektörün ihracat artış oranı yüzde 39 olarak gerçekleşti. Madencilik ihracatı Ocak-Mayıs döneminde yüzde 22,8 artarak 720 milyon dolara çıktı.

Oğuz Satıcı, ihracat rakamlarını açıklamasının ardından şöyle konuştu: "Mayıs ayı ihracat rakamları geçtiğimiz ay döviz kurlarında yaşanan düzeltme hareketinin ihracata olumlu yönde yansımaya başladığının sinyalleri vermesi bakımından önemlidir. Uzun süredir değerli YTL'nin baskısıyla sıkıntılı bir dönem geçiren ihracatçılarımız biraz da olsa nefes almış oldu. Bu ihracat artışı Türkiye'nin özellikle sanayi üretimine de yansıyacak, dolayısıyla ekonomik büyümeyi de artıracaktır. Ülkemizin büyüme hamlesinde çok önemli bir yeri olan ihracat sektörümüzün canla başla çalışarak gerçekleştirdiği ihracatımızda payı olan herkese teşekkür ederiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious