Türkiye'nin önemi artıyor

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

BM Genel Sekreter Yardımcısı Egeland: "Türkiye, giderek önemi artan bir ülke" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile New York'taki Türkevi'nde bir araya gelen BM Genel Sekreteri'nin İnsani İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jan Egeland, görüşme çıkışında habercilerin sorularını yanıtladı.

Egeland, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile 'mükemmel' bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve toplantıda somut meseleleri ele aldıklarını söyledi.

Türkiye'nin dünyanın birçok yerindeki insani faaliyetlere katkıda bulunduğunu belirten Egeland, görüşmede Türkiye'nin BM'nin önemli insani faaliyetlerini daha aktif bir şekilde desteklemesinin ele alındığını ifade etti. Egeland, Türkiye'nin Merkezi Acil Yardım Fonu'na 300 bin dolarlık bağışta bulunduğunu ve Gül'ün görüşmede kendisine bu miktarı artırmayı düşündüklerini söylediğini kaydetti. Egeland, "Türkiye'ye ihtiyacımız var. Türkiye, giderek önemi artan bir ülke" dedi. Egeland ayrıca Türkiye'nin giderek zenginleştiğini ve Türkiye'nin artık gelişen ekonomisinden artan zenginliğini Afrika, Ortadoğu ve Asya'daki daha az gelişmiş ülkelerle paylaştığını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious