'Türkiye'nin önünde daha çok yol var'

'Türkiye'nin önünde daha çok yol var' .5452
  • Giriş : 31.07.2007 / 18:32:00

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, "Avrupalı liderlerin, müzakere masasına Avrupa fikrine odaklanmış, demokratik bir Türkiye ile oturmak istediklerini" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakoyanni, yurt dışında görevli büyükelçilerin yıllık olağan toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'deki genel seçimler, Türkiye-AB ilişkileri ve Kıbrıs konusuna değindi.
"Biz en başından bu yana Türkiye'nin ve bölgenin iyiliği için istikrarlı, güçlü, demokratik ve Avrupa fikrine odaklanmış bir Türk hükümeti istediğimizi ifade ettik" diyen Bakoyanni, "Tüm bölgemizin Avrupa süreci için stratejik seçimimiz açıktır. Tabii ki Avrupa'ya uyum sağlanması uzun ve zor bir süreçtir. Türkiye'nin önünde de daha çok yol var" ifadesini kullandı.
Bakoyanni, "Yeni Türk Hükümetinin, Türkiye'yi Avrupa'ya yakınlaştıracak reformlara tekrar başlaması umut ediyoruz. Demokratik kurumlar güçlenmeli ve gelmişe takılıp kalma olgusu aşılmalıdır. Örneğin 301 sayılı yasa, insan haklarına saygı konusu, dünyadaki 300 milyon Ortodoks Hristiyan'ın ruhani liderliği Ekümenik Patrikhane'nin durumu" dedi.
"Atina'nın iki ülke ilişkilerinin iyileştirilmesi için çabalarını sürdürdüğünü, siyasi hedefinin değişmediğini ve bunun; milli çıkarların tam olarak güvence altına alınması ve halkların refahı ile güvenliği için ilişkilerin sürekli biçimde geliştirilmesi" olduğunu belirten Bakoyanni, "Türkiye ile Yunanistan birlikte var olmaya ve yaşamaya mahkumdurlar. Dostluk eli uzatıyoruz, Türkiye'nin karşılık vermesinin zamanı gelmiştir" dedi.
Kıbrıs konusuna da değinen Bakoyanni, şunları kaydetti:
"Kıbrıs (Rum) Hükümetiyle işbirliğimiz süreklidir. Kıbrıs Cumhuriyeti AB üyesi olarak egemen bir ülkedir. Cumhurbaşkanı (Tassos) Papadopulos'un samimi çabalarına karşın 8 Temmuz anlaşması henüz beklenileni vermemiştir. Kıbrıs Türk tarafı, Ankara'nın da cesaretlendirmesiyle, yavaşlatma taktikleri uygulamaktadır. Ancak bu tür taktikler çözümü uzaklaştırdığı gibi, Sayın (KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali) Talat'ın yönetimini, Kıbrıs Türk Toplumu'na yabancılaşmaya götürür."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious