'Türkiye'nin önünü tıkamaya çalışıyorlar'

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Türkiye-AB ilişkilerinde Türkiye'nin önünü tıkama noktasında yukarıdan, tepelerden kaya yuvarlamaya çalışan kesimlerin bulunduğunu ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısında, enerji konusu ve Türkiye-AB ilişkileri üzerinde değerlendirmelerde bulunduklarını söyledi. Çiçek, TPAO ve BOTAŞ'ın, Türkiye'deki enerji politikaları, enerji kaynakları ve çalışmaları hakkında kendilerini bilgilendirildiklerini söyledi. Çiçek, Türkiye'nin 2002 yılında günlük 50 bin varil petrol çıkarırken bugün 60 varil günlük pertol çıkarıldığını, Türkiye'nin yıllık 220 milyon varil petrol tüketimi yaparken bunun sadece 23 milyon varillik bölümünün iç kaynaklardan telafi edildiğini geri kalanın ise dışarıdan ithal edildiğini belirtti. 2006 yılı içinde enerji yatırımlarına 780 milyon dolarlık bir yatırım yapıldığı belirtti.

Bakan Çiçek, AB konusunun, Cumhuriyetle birlikte devreye konan, Türkiye'nin modernleşme projesinin bir devamı olduğunu ifade ederek, bu projenin 1963 yılından bu yana devlet politikası haline geldiğin anlattı. Türkiye'nin önemli bir eşiği de atlatarak, müzakere yapan ülke haline geldiğini hatırlatan Çiçek, ''Tabiatıyla, AB ilişkileri çok kolay ilişkiler değildir. Türkiye-AB ilişkileri sözkonusu olduğunda, çok değişik sebeplerden dolayı, bu sürecin zorlukları, bu işin içinde olan, bu süreci yakından takip eden ve bu kararı verenler açısından her defasında ifade edilmiştir. Geldiğimiz noktada, yeni bir viraja girmiştir, Türkiye-AB ilişkileri... Bu süre içerisinde çok dikkatli, soğukkanlı, bir bütünlük içinde bu politikaların sürdürülmesi gerekmektedir. Tabiri caizse, Türkiye-AB ilişkilerinde, bu yolda Türkiye'nin önünü tıkama noktasında, yukarıdan, tepelerden kaya yuvarlamaya çalışan kesimler vardır. Bir kısım yabancı ülkeler vardır, AB üyesi ülkeler vardır... Türkiye'nin özellikle son zamanlarda yaptığı çaba, gösterdiği gayret bu yolun açılmasıdır'' dedi.

Türkiye'nin AB'ye üyeliği için Kıbrıs sorununun öne sürülmesini hiçbir zaman doğru bulmadıklarını kaydeden Çiçek, "Biz bir taraftan Türk milletinin çıkarlarını diğer taraftan Kıbrıslı soydaşlarımızın çıkarlarını düşünmekteyiz" diye konuştu.

Çiçek, Türkiye'nin AB'den özel muamele istemediğini, hakkaniyete uygun objektif yaklaşımlar beklediğini vurguladı.

Hükümetin limanları bazı şartlarda Rum kesimine açmayı kabul etmesi kararı ile ilgili Genelkurmay ve Cumhurbaşkanlığı'na bilgi verilmediği konusunda eleştirilerin hatırlatılması üzerine Çiçek, bu konuda herkesin hükümete güvenmesi gerektiğini söyledi. Çiçek, "Dünyanın neresinde, hangi hükümet herşeyi toplum önünde açıklıyor" diye konuştu.

Gazetecilerin aynı soruyu tekrar sorması üzerine tepki gösteren Çiçek, "Bu soruları sürekli gündeme getirmeyin. Laftan laf üretmeyin. Siz olayın magazinel boyutunun peşindesiniz. Böyle önemli bir noktada Türkiye'yi iç politikaların çekişmesinde tutmak ülkeye zarar verir." dedi.

AB ile sürdürülen müzakelerelerin 8 başlıkta askıya alınmasının hatırlatılması üzerine Çiçek, "Hafta sonuna kadar daha çok açıklama yapılır. Biz, Türkiye'nin Kıbrıslı soydaşlarımızın hakkını korumaya çalışıyoruz." ifadesinin kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious