Türkiye'nin orman varlığı arttı

Türkiye'nin orman varlığı arttı.14820
  • Giriş : 13.03.2009 / 18:29:00

Yılmaz, Türkiye'nin orman varlığının iddia edildiği gibi azalmadığını aksine artığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Orman Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Yılmaz, Türkiye'nin orman varlığının iddia edildiği gibi azalmadığını aksine artığını söyledi. Yılmaz, yapılan son envanter çalışması sonucuna göre daha önce 20.2 milyon hektar olan orman varlığının 21.2 milyon hektara ulaştığının tespit edildiğini belirtti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Toplu Konut İdaresi (TOKİ) işbirliği ile Oğuzeli ilçesi Çaybaşı mevkiinde inşası tamamlanan Besi Organize Sanayi Bölgesi'ndeki hayvan ağıllarına ulaşımın sağlandığı 20 kilometre yol, Çevre ve Orman Bakanlığı'nca ağaçlandırıldı. Ağaçlandırma çalışmaları nedeniyle ağılların bulunduğu bölgede tören düzenlendi. Törene, Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Yılmaz, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Halil Coşkun, AK Parti Gaziantep milletvekilleri, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı ile çok sayıda bürokrat ve belediye personeli katıldı.

Burada konuşan Mehmet Ali Yılmaz, havanın, suyun, toprağın ve bunların oluşturduğu doğal güzelliklerin korunmasının öneminin her geçen gün artığını söyledi. Yılmaz, doğal kaynakların başında yer alan ormanlarında bu anlayışla korunup kollanması gerektiğine dikkat çeken Yılmaz, Türkiye'nin orman varlığının; bazı çevrelerce iddia edildiği gibi hızla yok olmadığını belirtti. Yapılan son bilimsel envanter çalışmalarının bunu ortaya koyduğuna vurgu yapan Yılmaz, "Orman varlığı artan 10 ülkeden biriyiz. Nitekim, daha önce 20.2 milyon hektar olduğu ifade edilen orman varlığımızın yalpan son envanter çalışmaları sonucunda 21.2 milyon hektara ulaştığı tespit edilmiştir" dedi.

Dünyadaki orman varlığının sürekli azaldığı bir zamanda, ülkenin orman varlığının artmakta olduğunun tespit edilmesinin sevindirici olduğunu ifade eden Yılmaz, "Ancak hala ormanlarımızın yarısına yakının bozuk vasıfta olması da düşündürücüdür. Günümüzde yaşanan küresel ısınma ve sonucunda yaşanan iklim değişikliğine karşı alınabilecek en önemli tedbirlerin başında verimsiz ormanların süratle rehabilite edilmesi ve uygun yerlerde ağaçlandırmalar yapmaktır. Bakanlığımız ile Milli Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberlik Kanunu'nun görev verdiği kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve halkımız el ele çalışacaklardır. 2008-2012 yıllarını kapsayacak şekilde düzenlenen bu eylem planı ile yılda 2.3 milyon hektar alanın ağaçlandırılması ve rehabilitasyonu hedeflenmekte ve çalışmalar için 2.7 milyar TL harcanması öngörülmektedir" diye konuştu.

Eylem planı kapsamında Gaziantep'te de yaklaşık 13 bin hektar alanda ağaçlandırma, rehabilitasyon, erozyon kontrolü ve mera ıslahı yapılacağı bilgisini veren Yılmaz, bu çalışmaların Ağaçlandırma ve Orman Genel müdürlükleri ile diğer kurum ve kuruluşlarca yapılacağını belirtti. Bunu bir başlangıç kabul ettiklerini dile getiren Genel Müdür Yardımcısı, bunlara ilaveten 10 bin dönüm alanın daha ağaçlandırılabileceğini ve Gaziantep için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı ise, çalışma ile Gaziantep'in doğal çevresi için önemli bir iş yapıldığını söyledi. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Önder Büdeyri ise, yaptıkları çalışma ile şehre girişindeki hayvan ağıllarının bu bölgeye taşındığını ve kötü görüntünün ortadan kaldırıldığını belirtti. 4.5 milyon metrekarelik alanın 2.5 milyon metrekaresinin belediyeye ait olduğunu ve bunu TOKİ'ye bedelsiz verildiğini, karşılığında ise ağılların yaptırıldığını söyledi. Toplam 214 ağılının bulunduğu bölgenin yol ve su deposu ile ana hatlarını Büyükşehir'in elektriğini ise TEDAŞ'ın çektiğini söyleyen Büdeyri, ağaçlandırma konusunda duyarlılığı olan herkese teşekkür etti.

Orman Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz, Vali Kamçı ile AK Parti milletvekilleri daha sonra kendileri adına birer fidan dikti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*