Türkiye'nin Oscar'ları için geri sayım

Türkiye'nin Oscar'ları için geri sayım.14087
  • Giriş : 25.11.2008 / 21:20:00

Türk sinemasının Oscar Ödülleri olarak kabul edilen ‘Yeşilçam Ödülleri’, 03 Mart 2009’da düzenlenecek muhteşem bir törenle ikinci kez sahiplerini bulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı'nın (TÜRSAK) organizasyonu ve Turkcell'in ana sponsorluğunda gerçekleştirilen “Yeşilçam Ödülleri”, 03 Mart 2009'da ikinci kez Türk sinemasına emek verenleri onurlandıracak.

İlki geçen yıl, ülkemizde kültür ve sanatın kalbinin attığı Beyoğlu'nda, Beyoğlu Belediyesi'nin önderliğinde verilen “Yeşilçam Ödülleri”nin ana sponsorluğunu bu yıl da, kent-kültür-sanat ilişkisinde sinemaya özel önem veren Turkcell üstleniyor. Türkiye'de ilk kez sinema dünyasının önemli isimlerinin oylarıyla belirlenen “Yeşilçam Ödülleri”, Fransa'nın Cesar, İtalya'nın Donatello, İngiltere'nin BAFTA ya da ABD'nin Oscar Ödülleri gibi Türk sinema dünyasında eksikliği hissedilen “Ulusal Sinema Ödülleri” ikinci yılında, 2008 yılı boyunca vizyona girmiş olan 44 Türk filmini yeniden gündeme taşıyacak.

YEŞİLÇAM ÖDÜLLERİ İKİ AŞAMALI

1 Ocak- 31 Aralık 2008 tarihleri arasında gösterime girmiş tüm Türk filmlerinin herhangi bir başvuru beklenmeksizin doğal aday kabul edildiği “Yeşilçam Ödülleri” iki aşamalı bir seçici kurulun değerlendirmesi sonucu 11 dalda veriliyor.

Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB), Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD), Film Yönetmenleri Derneği (FİLM-YÖN), Film Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB), Film Yapımcıları Derneği (FİYAP), Sinema ve Televizyon Yazarları Derneği (SENDER), Sinema Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (SESAM), Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM), SEYAP, Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SİNE-BİR), Sinema Oyuncuları Derneği (SODER), Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Meslek Birliği (TESİYAP) ve Türkiye Sinema Emekçileri Sendikası'nın (SİNE-SEN) geçen yıl göndermiş oldukları kalıcı jüri üyesi olarak ilettikleri temsilcilerinin ve kendi filmleri haricinde oy kullanabilecek olan filmlerin yaratıcı ekiplerinin yer aldığı Birinci Aşama Seçiçi Kurulu'nun oy pusulalarını içeren dosyalar önümüzdeki günlerde gönderilmeye başlanacak.

Birinci aşamadaki sektör jürisinin her dalda belirlediği 5 aday filmin oylama dosyaları ise yaklaşık 1500 kişinin oluşturduğu ikinci aşamanın geniş katılımlı jürisine ulaştırılacak. Geniş jüri ise her kategorideki bu beş aday içinden birincileri belirleyecek.

ÖDÜL SADECE HEYKELCİKLER OLMAYACAK

“En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Senaryo”, “En İyi Görüntü Yönetmeni”, “En İyi Müzik”, “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu”, “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu”, “Genç Yetenek” ve “Turkcell İlk Film” kategorilerinde verilecek ödül heykelciklerinin yanı sıra “En İyi Film” ödülünün sahibi 150 bin YTL, “Turkcell İlk Film” ödülünün sahibi ise 30 bin YTL'lik para ödülüyle desteklenecek.

Sinemamızın usta yönetmenlerine, yapımcı, oyuncu ve tüm emekçilerine bir saygı duruşu niteliğinde olan “Yeşilçam Ödülleri”nde geçen yıl Abdullah Oğuz'un yönettiği “Mutluluk”, En İyi Film; Fatih Akın ise “Yaşamın Kıyısında” adlı filmiyle En İyi Yönetmen seçilmişti. Turkcell İlk Film Ödülü'nün sahibi ise geçtiğimiz yıl gişe rekorları kıran filmi “Beyaz Melek” ile Mahsun Kırmızgül olmuştu.

YEŞİLÇAM ÖDÜLLERİ 2008 ADAY FİLM LİSTESİ

Rıza
Çılgın Dersane Kampta
Maskeli Beşler Kıbrıs
Çocuk
Ulak
120
Bayrampaşa Ben Fazla Kalmayacağım
Recep İvedik
Hazan Mevsimi: Bir Panayır Hikayesi
Plajda
Hayattan Korkma
Mülteci
Miras
Ara
Peri Tozu
Cennet
Vesaire Vesaire
Münferit
O..Çocukları
Bir Tuğra Kaftancıoğlu Filmi
Made In Europe
Taş Yastık
Tatil Kitabı
Avanak Kuzenler
Dinle Neyden
Vicdan
Aşk Tutulması
Devrim Arabaları
Üç Maymun
Nekrüt
Güneşin Oğlu
Issız Adam
Son Cellat
Fırtına
Gitmek
Destere
Osmanlı Cumhuriyeti
A.R.O.G: Bir Yontmataş Filmi
Muro: Nalet Olsun İçimdeki İnsan Sevgisine
Sıcak
Saddam'ın Askerleri
Sonbahar
Şeytan'ın Pabucu
Yağmurdan Sonra


Gazeteport

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*