Türkiye'nin Rasmussen tutumu ne?

Türkiye'nin Rasmussen tutumu ne?.13221
  • Giriş : 01.04.2009 / 16:23:00

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Acet, Türkiye'nin NATO Genel Sekreterliği görevi için Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen hakkında henüz resmi tutum belirlemediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Büyükelçi Acet, Frankfurter Rundschau gazetesine verdiği demeçte bir soru üzerine, "Türkiye, Rasmussen ile ilgili henüz resmi tutum belirlemedi. Yeni NATO genel sekreteri olacak kişi, ittifakı özellikle Pakistan ve Afganistan'da yeni sorunlara karşı hazırlayabilmeli. Bu ülkelerde NATO'nun imajı düzeltilmeli. Bu görevin, Danimarka başbakanının eski politikasıyla ilgisi yok" ifadesini kullandı.

Rasmussen'in NATO'daki görevinde zorluk çekip çekmeyeceği sorusuna karşılık Acet, "Bu konuda ancak kendi görüşlerimi söyleyebilirim ve ben bir Avrupa ülkesi başbakanının, tüm görevleri yerine getirebilecek durumda olması gerektiğine inanıyorum" dedi.

Türkiye'deki yerel seçimlerle ilgili olarak da Acet, seçimlerin adil ve saydam bir ortamda geçtiğini, bunun çok önemli olduğunu, böylece Türkiye'nin geçmişteki seçim geleneğini sürdürdüğünü belirterek, hükümetin bu seçimlerden sonra da yapmayı planladığı şeyleri yapabileceğini ifade etti.

Acet, "Türkiye'deki bir çok gelişme seçimleri beklemek zorunda kaldı. Şimdi gelecek önemli. AB ile ilgili çok sayıda reform şimdi sürdürülebilir" diye konuştu.

Büyükelçi, Türk hükümetinin yeni bir "Kürt politikası" izlediği şeklinde yorum yapılması üzerine de, "Türkiye'deki demokratik standartların gelişmesiyle Kürt kökenli vatandaşların kültürel haklarının da güçlendirildiğini, televizyonda Kürtçe yayın yapılmasının da seçimler için alınmış bir karar olmadığını, seçimlerden çok önce hazırlandığını" kaydetti. Bunun, ülkenin modernleştirilmesi çabalarının bir parçası olduğunu ifade eden Acet, "geçmişte Kürt kökenli çocukların Kürtçe isim alamadığı ve Kürtçe gazete yayımlanamayan bir dönemin de bulunduğuna" işaret etti.

Acet, AB'nin, ordunun rolünün kısıtlanmasını istediğinin hatırlatılması üzerine de, bu alanda Türkiye'de geçen 6 yıl içinde önemli gelişmeler meydana geldiğini belirterek, Silahlı Kuvvetler içindeki hukuk sisteminin de artık daha bağımsız çalıştığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*