Türkiye'nin sebze ve meyve ihracatı yüzde 17 arttı

  • Giriş : 05.02.2007 / 00:00:00

Türkiye, yaş sebze ve meyve ihracatını önceki yıla göre yüzde 17 oranında artırarak 1 milyar 152 milyon dolar döviz el etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Genel Sekreteri Selami Gedik, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son yıllarda yaş sebze ve meyve sektöründeki konumunda önemli değişiklikler yaşandığını söyledi. Türkiye'nin konumunu koruyabilmek ve kendisine yeni fırsatlar oluşturmak için düzenlenen organizasyonlarda yeralması gerektiğini dile getiren Gedik, bunun için de 8-10 Şubat tarihlerinde Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılacak Uluslararası Sebze ve Meyve Pazarlara Fuarı Fruit Logistica'ya önemli katılım yapmayı düşündüklerini bildirdi.

Gedik, Türkiye'nin 3 bölüm halinde yapılacak fuara taze meyve, sebze, narenciye, organik meyve-sebze ve paketleme sektöründen 6 firma ile temsil edileceğini anlatarak, "Bu fuar, küresel yaş sebze ve meyve ticaretinde önemli yeri olan Türkiye'nin değişen ve artan tüketici taleplerine cevap vermesi ve kendini tanıtabilmesi için büyük bir fırsat" dedi.

Gedik, geçen yıl Türkiye'nin 2 milyon 110 bin tonluk ihracatıyla yaş sebze ve meyve ihracatında yüzde 17'lik bir artış yakaladığını, bununla da 1 milyar 152 milyon dolarlık gelir elde ettiğini bildirdi. Gedik, 1 milyon 60 bin tonla narenciyenin ihraç ürünleri arasında başı çektiğini kaydetti.

AKİB Genel Sekreteri Selami Gedik, Berlin'deki fuarı geçen yıl 64 ülkeden bin 611 katılımcının iştirak ettiğini, 30 binden fazla profesyonelin de fuarı ziyaret ettiğini kaydetti. Gedik, bu yılki fuara katılacak firmaları "Taze Türk Lokumları Berlin'de" solganıyla tanıtacaklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious