Türkiye'nin şişmanlık haritası çıkıyor

Türkiye'nin şişmanlık haritası çıkıyor.17970
  • Giriş : 27.07.2008 / 08:35:00

Sağlık Bakanlığı, kronik hastalıkları önlemek ve buna yol açan şişmanlık ve obeziteyle mücadele etmek amacıyla Türkiye çapında bir proje başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vücuda elektrik vererek yağ ve kas oranlarını tespit eden bir cihazla sağlıklı vücut analizi yapılabiliyor.

Sağlık Bakanlığı, sağlıklı beslenme, obezitenin önlenmesi ve fiziksel aktivitenin artırılmasıyla ilgili olarak Türkiye genelinde bilinçlendirme projesi başlattı. Projeye büyük önem veren İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, vücuttaki yağ ve kas oranlarını gösteren özel cihazla diğer illerden bir adım öne çıktı. Cihaz, elektrik vererek vücudun yağ, su, yumuşak doku kitlesini, kas oranlarını, protein, mineral miktarlarını ölçüyor. Uzmanlar proje uygulama sürecinde pilot okul seçilen 3 eğitim kurumuna cihaz eşliğinde giderek hem çalışmalarını gerçekleştirdi, hem de öğrenci, öğretmen ve velilere beslenmeyle ilgili temel bilgileri aktardı.

İzmir Sağlık Müdürlüğü, cihazı önümüzdeki günlerde açılacak olan İzmir Fuarı'nda da kullanacak. Fuarda 10 bin kişinin vücut analizini yapmak isteyen müdürlük, bir taraftan obezite haritasını çıkartırken diğer taraftan da vatandaşlara uyarıcı broşürler dağıtacak.

Sağlık Bakanlığı, bilinçlendirme çalışmalarıyla ilgili olarak Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı Beslenme ve Fiziksel Aktiviteler Daire Başkanlığı oluşturdu, illere bu konuyla ilgili doküman ve talimat gönderdi. İzmir Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şubesi, sağlıklı beslenme konusunda halkın bilinçlendirilmesi, obezitenin önlenmesini amaçlayan çalışmalarla ilgili olarak yaklaşık dört ay önce İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştü. İlk uygulama Karabağlar İyi Burnaz İlköğretim Okulu'nda gerçekleştirildi. Öğretmen, öğrenci ve velilerin hedef alındığı projede sağlıklı beslenmeyle ilgili eğitimler verildi. Bir süre sonra iki pilot okulda daha aynı eğitim programı hayata geçirildi. Öncelikle 67 öğretmen, 500 veli ve bin 764 öğrenciye ulaşıldı. Çalışmalara öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Pilot projelerden cesaret alan İzmir Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şubesi, 2008-2009 eğitim yılında İzmir'in bütün resmî ve özel anaokullarıyla ilköğretim okullarındaki öğretmen veli ve öğrencilere sağlıklı beslenme ile ilgili eğitim verecek.

İzmir İl Sağlık Müdür Yardımcısı Şenol Sarıavcı, çalışmalar sırasında özet bilgiler içeren kitapçıklar dağıtacaklarını söyledi. Kitapçıklarda, okulöncesi, ilköğretim, süt çocukluğu dönemi ve ergenlik çağındaki beslenmeler ile hipertansiyon ve kronik hastaların beslenmesi gibi konular anlatılacak. Her okula öğretmenler için bir beslenme kılavuzu verilecek. 500 kişi üzerinde yapılan ilk çalışmalar obezitenin beklenenin üzerinde olduğu verisini ortaya koydu. Erkeklerde en çok bel çevresi yağlanmaları gözlendi. Sarıavcı'ya göre bu sonuç kalp damar hastalıklarına eğilimin arttığını gösteriyor.

Projenin amacının kronik hastalıkları önlemek olduğunu ifade eden Sağlık Müdür Yardımcısı Sarıavcı, 500 kişi üzerinden elde edilen bilgilerin sağlıklı olmadığını, İzmir Fuarı'nda 10 bin kişiye ulaşarak sonuçları eylül ayı sonunda açıklayacaklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*