Türkiye'nin soykırım iddialarının tanımasını istiyorlar

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

Ermenilerin büyük bir çoğunluğu 1993'te kapanan sınırın tekrar açılması için Türkiye'nin soykırım iddialarını tanımasını talep ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Araştırma ABD Uluslararası Cumhuriyet Enstitüsü, Gallup ve Ermenistan Sosyoloji Birliği tarafından Ağustos ayı başında bin 200 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi. Katılımcıların yüzde 57'si Türkiye'nin soykırım iddialarını tanımadığı sürece Erivan'ın sınırı açmasını istemiyor. Ermenilerin sadece yüzde 39'u Erivan'ın "önkoşulsuz" olarak sınırların açılmasını talebine destek veriyor.

Türkiye sınırın tekrar açılması için Erivan'ın Azerbaycan ile sorunlarını halletmesini ve soykırım iddialarından vazgeçmesini istiyor. Ancak Ermenistan bu talepleri gerçekleştirmek uzak görünüyor. Soykırım iddialarının kabulu için çeşitli ülkelerde lobi faaliyetlerini gerçekleştiren Ermenistan, Azerbaycan ile sorunları çözümünde için istekli gözükmüyor.

Araştırma sonuçlarına göre Ermenilerin yüzde 80'ı Türkiye'yi ulusal güvenliklerine "tehdit" olarak görüyor. Ermenilerin yüzde 85'i Rusya'yı "stratejik partner" olarak görürken bu ülkenin ardından sırayla Fransa ve Avrupa Birliği geliyor. Ermenilerin sadece yüzde 16'sı ABD'yi partner olarak görüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious