Türkiye'nin süt üretiminin artması gerekiyor

  • Giriş : 09.06.2006 / 00:00:00

Samsun'un Bafra ilçesine bağlı Koşu köyünde yapılan mera alanı düzenlenen törenle açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tarım Bakanlığı Mera Dairesi Başkanı Osman Özbey, Avrupa Birliği uyumu kapsamanda Türkiye'nin Almanya'dan, Hollanda'dan süt almak zorunda kalmamsı için 2 milyon ton olan kalıtlı süt üretimini 12 milyon tona çıkarması gerektiğini söyledi.
Samsun'un Bafra ilçesine bağlı Koşu köyünde daha önceden çalılık ve dikenlik ikin düzenlenen mera alanı törenle açıldı. Koşu köyü mera alanında yapılan törene; Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, Tarım Bakanlığı Mera Dairesi Başkanı Osman Özbey, Samsun tarım İl Müdürü Sadullah Kirenci, Bafra Kaymakamı Bekir Dinkırcı ve davetliler ile köylüler katıldı. Koşu köyünde 2004 yılında başlayan çalışmalarla önceden çalılık ve dikenlik olan alan mera haline getirildi. Çeşitli ağaç köklerinden temizlenen, toprak tahlili yapılan, karma yem bitkisi ekilen mera alanı için 60 Bin YTL harcama yapıldı.


Meranın açılışı töreninde konuşan Tarım Bakanlığı Mera Dairesi Başkanı Osman Özbey, Türkiye'nin kayıtlı süt üretimini artırması gerektiğin belirterek bunun yolunun mera ve çayırların ıslah edilmesinden geçtiğini söyledi. Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde Türkiye'yi en fazla tarım ve hayvancılığın zorlayacağının ifade edildiğini aktaran Özbey, "Türkiye'nin kayıtlı süt üretimi 2 milyon ton ama ihtiyacı 12 milyon ton. Eğer Türkiye ihtiyacı olan sütü üretemez ise bunu AB yasaları gereği Hollanda'dan Almanya'dan almak zorunda kalacak. Giden bu ülkenin kaynağı olacak. O yüzden kayıtlı süt üretimini artırmalıyız. Onun da yolu çayır ve mera alanlarını düzenlemekten ıslan etmekten geçiyor" dedi.

Koşu köyü sakinlerinden Arzu Yayla da, köylerini mera yapılmasından dolayı mutlu olduğunu belirterek, "Burası daha önceden kup kuru dikenlik bir yerdi. Burada bir aile ot bir ineğe zor bakıyordu. Şimdi dilediği kadar ineğe bakabilir. Biz çok bu alanın düzenlenerek mera yapılmasından çok memnunuz" diye konuştu.

Koşu köyünde mera alanı Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, Tarım Bakanlığı Mera Dairesi Başkanı Osman Özbey, Samsun Tarım İl Müdürü Sadullah Kirenci, Bafra Kaymakamı Bekir Dinkırcı tarafından açıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious