Türkiye'nin talebi Gazprom'u hareketlendirdi

Türkiye'nin talebi Gazprom'u hareketlendirdi.9555
  • Giriş : 02.01.2009 / 21:39:00

Ukrayna ve Rusya arasındaki doğalgaz krizi sonuca bağlanamayınca, Türkiye'nin talebi Gazprom'u hareketlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ukrayna ve Rusya arasındaki doğalgaz krizi bir sonuca bağlanamayınca, Ukrayna'nın, Balkanlar'a giden doğalgazın miktarını düşürdüğü, bu durumun Trakya bölgesini olumsuz etkilediği, kıştan dolayı kapasite artırımı isteğinde bulunan Türkiye'nin bu isteğini karşılama yollarının araştırıldığı bildirildi.

Gazprom Sözcüsü Sergey Kupriyanov, bugün yaptığı açıklamada, Ukrayna'ya bu yıl için anlaşma yapılmadığı için doğalgaz vermediklerini belirterek, Ukrayna'nın petrol ve doğalgaz şirketi olan Naftogaz'ın da bu yılki anlaşma için Gazprom ile yürütülen müzakerelerden çekildiğini kaydetti.

Kupriyanov, Naftogaz'ın Gazprom ile müzakereleri yürüten heyetinin Kiev'de olduğunu ve Moskova'ya uçmaya hazır oldukları yönünde bir açıklamalarının da bulunmadığını söyledi.

Ukrayna'nın Gazprom'a olan borcundan dolayı gönderdiği 1.5 milyar doların ülkedeki yeni yıl tatilleri yüzünden kendi banka hesaplarına ancak 11 Ocak'ta düşeceğini dile getiren Kupriyanov, bu parayı almaları durumunda, Ukrayna'nın kendilerine olan borcunun 614 milyon dolara düşeceğini vurguladı.

Bu yıl doğalgaz sağlanması ve fiyatıyla ilgili anlaşmanın imzalanmadığını hatırlatan Kupriyanov, ''Naftogaz, müzakerelerden çekildi ve herhangi bir anlaşma olmadan da doğalgaz verilemiyor. Naftogaz yönetimi, ülkeleri üzerinden geçen transit borulardan 21 milyon metreküp doğalgaz aldıklarını resmen ve kamuya açık bir biçimde açıkladı'' dedi.

Kupriyanov, Ukraynalı yetkililerin, transit boru hatlarından günde 21 milyon metreküp doğalgazı ''teknik nedenlerden dolayı'' aldıklarını gösteren belgeleri kendilerine sunduklarını belirterek, ''Eğer bu doğalgaza ihtiyaçları varsa satın almak zorundalar. Transit doğalgazın güvenliği konusunda güvence verdiler ve bu yüzden teknik nedenlerle ihtiyaç duydukları doğalgazı parasıyla almaları gerekiyor. Buna ek olarak Ukrayna tarafı açıkça doğalgaz çaldığını itiraf ediyor ve bundan da utanmıyorlar'' diye konuştu.

Ukrayna'dan transit borulardan günde 303 milyon metreküp doğalgaz göndermesini istediklerini, ancak Kiev'in yalnızca 296.2 milyon metreküp gönderdiğini ifade eden Kupriyanov, Gazprom'un bu yüzden Ukrayna dışındaki yollardan Avrupalı tüketicilere gönderdiği gazın miktarını artırdığını kaydetti.

-''TÜRKİYE'YE GAZ ALTERNATİF YOLLARDAN GÖNDERİLECEK''-

Bu arada Gazprom'un ortaklarından TopEnerji şirketinin Sofya'daki yetkilisi Viktor Pavlik de Rus Itar-Tass Ajansı'na yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın Balkanlar'a giden doğalgazı kestiği ve gün sonunda Balkanlar'daki doğalgaz miktarındaki düşüşün 10 milyon metreküpe yükseleceğini kaydetti.

Pavilk, Ukrayna'nın, Orlavka ara pompalama istasyonundaki çalışmayı durdurduğunu belirterek, ''Rusya, öncelikle ve özellikle bu durumdan dolayı Türkiye'nin alamadığı miktardaki doğalgazı Ukrayna dışındaki alternatif yollardan göndermenin yollarını araştırıyor'' dedi.

Haberde, ağır kış koşullarından dolayı Türkiye'nin kapasite artırma isteğinde bulunduğunu, ancak Ukrayna'nın tek taraflı olarak transit doğalgazın miktarını düşürmesi nedeniyle bu isteğin karşılanamadığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*