Türkiye'nin tam üyeliğini engellemeleri bekleniyor

  • Giriş : 20.06.2007 / 10:56:00
  • Güncelleme : 20.06.2007 / 11:21:26

Fransa’nın, Türkiye’nin tam üyeliğini öngören bir fasıl olarak değerlendirdiği için engellemesi bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Brüksel’de, gelecek hafta yapılacak Hükümetler Arası Konferansta "Ekonomik ve parasal politika" faslının Fransa’nın ortaya koyduğu çekinceler yüzünden açılamayacağı görüşü hakim.
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, 26 Haziranda yapılacak Hükümetler Arası Konferansta Fransa’nın, "Ekonomik ve parasal politika" faslını, Türkiye’nin tam üyeliğini öngören bir fasıl olarak değerlendirdiği için engellemesi bekleniyor.
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin seçilmesinin hemen ardından dış politika danışmanı Jean David Levitte’i Türkiye’ye gönderdiğini hatırlatan diplomatik kaynaklar, Levitt’in Ankara temasları sırasında Fransa’nın fasılların açılmasına karşı çıkmayacağı mesajını vermesine rağmen, Paris’in bu konudaki çekincesinin sürdüğünü belirtiyor.
Kaynaklar, 26 Haziranda "İstatistik" ve "Mali Kontrol" olmak üzere azami iki faslın açılabileceğini, "Mali kontrol" faslının açılmasını da Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY) engelleyebileceğini ifade ediyor.
Diğer yandan teknik olarak zor bir fasıl olarak görülen "İstatistik" faslının açılmasında herhangi bir sorun çıkmayacağı düşünülüyor.
Diplomatik kaynaklar, "İstatistik" faslının Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) çalışmaları ile her alandaki istatistiki bilgilerin AB’ye aktarımını ve TÜİK’in idari kapasitesinin artırılmasını kapsadığını belirtiyor.
AB sürecinin geri döndürülemeyecek bir süreç olduğunun da altını çizen kaynaklar, Türkiye’deki seçim sonuçlarının AB sürecini doğrudan etkilemeyeceği görüşünde. Bu bağlamda Türkiye’nin ortaya koyduğu yol haritasını bürokrasinin hazırladığı ve siyasi hususların bu paketin dışında bırakıldığı belirtiliyor.
Türkiye-AB ilişkilerinde iletişim boyutunun önemine de dikkati çeken kaynaklar, Türkiye’yi AB’ye anlatabilmenin, en az müzakereler kadar önemli bir süreç olduğunu düşünüyor.
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin ortaya attığı "Akdeniz birliği" projesi konusunda ise diplomatik kaynaklar, İtalya ve İspanya’da bu projenin olumsuz karşılandığını hatırlatıyor ve bu önerinin gereksiz olduğunu vurguluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious