Türkiye'nin tanıma mektubu Taçi'de

Türkiye'nin tanıma mektubu Taçi'de.12463
  • Giriş : 20.02.2008 / 23:57:00

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen Özel Temsilci Büyükelçi Mustafa Taşer, Türkiye'nin Kosova'yı resmen tanıdığına dair mektubun aslını Kosova Başbakanı Haşim Taçi'ye sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dün Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu'ya takdim edilen mektubun aynısını bugün Başbakan Taçi'ye sunan Büyükelçi Taşer, Taçi'ye mektubu sunarken, "Türkiye'nin, Kosova Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını resmi olarak tanıdığına dair mektubun aslını zatı alinize sunmaktan onur duyuyorum" dedi. Mektubun Taçi'ye sunulması esnasında Kosova Türk Eşgüdüm Bürosu Müsteşarı Mustafa Sarnıç da hazır bulundu.

Daha sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Taşer, "Ziyaretimin amacı, resmi tanıma mektubunun aslını takdim
etmekti. Türkiye, sizlerin de bildiği gibi 18 Şubat tarihi itibariyle Kosova'yı bağımsız bir devlet olarak tanımıştır. Hemen o gün buradaki temsilcimiz Sarnıç, tanıma mektubunun örneğini takdim etmiştir. Ama biz, Kosova Cumhuriyeti'ne verdiğimiz önemi somut olarak göstermek için mektubun aslını da bir an önce vermek istedik.

Görüşmemizde Taçi'ye, iki halk arasında tarihi, kültürel ve insani bağların yanı sıra özel bir ilişki olduğunu vurguladım. Dolayısıyla Kosova Cumhuriyeti'nin Türkiye tarafından tanınması keyfiyetini bu bağlamda değerlendirmek önemlidir" dedi.

Balkanlar'da kalıcı istikrar isteniyorsa, Kosova Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Taşer, "Türkiye bu konuda elinden geleni yapacaktır. Zaten bizim temel amacımız, bütün bölge ülkeleriyle ilişkilerimizi geliştirmek ve sürdürmektir. Bağımsızlık bildirgesinde, Kosova'nın bölge ülkeleriyle ilişkilerini geliştirme iradesi açık bir biçimde ortaya konmuş durumda. Bu çerçevede bildirgenin içeriği ve ilkelerini memnuniyetle karşıladığımızı ifade etmeliyiz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious