Türkiye'nin tarım üretimi düşüyor

Türkiye'nin tarım üretimi düşüyor.17091
  • Giriş : 26.01.2009 / 15:34:00

İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Aydın,2006 yılında Gayri Safi Millî Hasıla (GSMH) içinde yüzde 9,9 olan tarımın payının, 2013 yılında yüzde 7,9'a gerileyeceğinin öngörüldüğünü belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzmir'de, aralarında tarımla ilgili kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarıyla sivil toplum örgütlerinin bulunduğu "İzmir Tarım Grubu" kuruldu. Grubun geçen günlerde yaptığı Arama Konferansı'nın sonuç bildirgesi, Karaca Otel'de düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Vali Yardımcısı Aydın, burada yaptığı konuşmada, tarım sektörüne yıllar içinde aktarılan kaynak ve gelecek dönem planlarıyla ilgili bilgi verdi.

İzmir'in, Türk tarımı içinde öncü ve önemli bir role sahip olduğunu anlatan Aydın, ilin bitki ürünlerinde birinci, hayvan varlığında altıncı, hayvan ürünlerinde üçüncü, toplam tarım üretiminde ikinci sırada bulunduğunu ifade etti. İlde 142 bin çiftçi ailenin yaşadığını söyleyen Aydın, İzmir Tarım Grubu'nun sektörün problemlerinin tespiti ve çözüm önerileri geliştirilmesinde örnek bir çalışma yürüteceğini vurguladı. Geçen yılki kuraklıktan tarım kesiminin olumsuz etkilendiğini dile getiren Mustafa Aydın, bu yılın ocak ayında yağan yağmurların yüz güldürdüğünü söyledi. Aydın, son verilere göre ocakta İzmir'de metrekareye 172 kilogram yağış düştüğünü kaydetti. Geçen yıl aynı dönemde bu miktarın 30 kilogram olduğunu hatırlatan Aydın, İzmir'in ocak ayı uzun yıllar ortalamasının ise 127 kilogram olduğunu belirtti. Vali Yardımcısı Aydın, "Çarşamba günü yeni yağmurlar bekliyoruz. Yağış muktarı, uzun yıllar ortalamasını aştı. İnşallah içme ve sulama suyu sıkıntısının çözümüne katkı sağlar." dedi.

İzmir Ziraat Odası Başkanı Sedat Köse ise İzmir'in Hollanda ve İsrail benzeri modellerle, teknolojiyi kullanarak, katma değeri yüksek üretime yönelmesini planladıklarını söyledi. Köse, İzmir Tarım Grubu'nun Türk tarımının Avrupa standartlarındaki üretimini arttırması için yapılması gerekenler konusunda çalışma yürüteceğini ifade etti. Grubun tarımın hemen hemen bütün kesimlerini bir araya getirdiğini belirten Köse, İzmir Kalkınma Ajansı'nın çalışmalarına da ışık tutacağını vurguladı. Sedat Köse, grupta 45 kurumdan temsilciler bulunduğunu, tarım meclisi niteliğindeki grubun İzmir'de tarımın yol haritasını belirleyeceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*