Türkiye'nin tekin olmayan yüzü!

  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

Bazı Türk güvenlik görevlilerinin gazeteci Hrant Dink'in katili Ogün Samast'la Türk bayrağı önünde kolkola hatıra fotoğrafı çektirmesi, uluslararası basında da yer aldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiltere:
# The Guardian: Türk kamuoyunda Dink cinayetinin ardından oluşan öfkenin, önceki gün ortaya çıkan görüntüler yüzünden iyice kabardığına dikkat çekti.
# Independent: "Türkiye'nin yeni ve tekin olmayan yüzü" diye başlık atarak görüntülerin şoka neden olduğu belirtildi.
# The Times: Türkiye'de "derin devlet" tartışmalarının yoğunlaştığını, görüntülerin, katile devlet içerisinde en azından zımni bir destek verildiğini gösterdiğini ileri sürdü.


Fransa:
# Le Figaro: Katil ile polis arasındaki samimiyet sahnelerinin kafaları karıştırdığını ve güvenlik güçlerinin itibarını sarstığını belirtti. Samast'ın, objektifler karşısında bir star gibi poz verdiği büyük bir resmi de sayfalarına taşıdı.

Ayrı bir yazıda Agos Gazetesi'nin yaşamını sürdürmesi için Dink'in dostu gazeteciler tarafından gösterilen çabaları ele aldı.
# Liberation: "Ogün Samast, karanlık kahraman" başlıklı haberinde, bu çirkin hatıra görüntüsünün çekimine adı karışan dört jandarmayla dört polis görevlisinin görevden alındığını ve içişleri bakanının istifasının istendiğini kaydetti.


Almanya:
# Focus: Olaya internet sitesinde yer verdi, görüntülerin Türk medyasında "milliyetçi kesimlere sempati duyan güvenlik güçlerine" karşı büyük tepki doğurduğunu bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious