“Türkiye'nin teklifi büyük bir hata'

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, Türkiye'nin limanlar konusunda yaptığı teklifin büyük bir diplomatik hata olduğunu ve bu hatanın Kıbrıs Türklerine çok pahalıya mal olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin önerisinin, sanılanın aksine, koşulsuz olduğu görüşünü savunan Serdar Denktaş, Türkiye'nin, daha önce ortaya koyduğu kırmızı çizgisinden geri adım atmasının, AB'ye; "baskılar karşısında geri çekilmeye hazır olduğu" mesajını verdiğini ve bundan sonra baskıların artarak devam edeceğini belirtti.

Serdar Denktaş, bu sabah DP milletvekilleri ile birlikte DP Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyerek çeşitli konuları değerlendirdi, erken seçim çağrısını yineledi.

TC Başbakanı Recep Tayip Erdoğan'ın, yapılan sözlü önerileri ne TC Cumhurbaşkanı'na ne de Genel Kurmay Başkanı'na sormak durumunda olmadığını açıkça ifade ettiğini belirten Denktaş, özetle şöyle devam etti: "Bir başka deyişle bu önerileri ayaküstü konuşurken yaptığını itiraf ediyor. Ama ne halse buradan yapılan açıklamalarda gerek sayın Cumhurbaşkanı, gerekse Ferdi bey kendileri ile istişare edildiğini iddia edebiliyor. İşin gerçeği, ne Türkiye'de ne de Kıbrıs'ta kimseyle konuşulup tartışılmadan bu önerinin yapıldığıdır."

"DİPLOMATİK HATA YAPILDI"

"Kırmızı çizgiden geri adım atmakla ki ben bunu 'taviz' diye nitelendiriyorum, Türkiye önümüzdeki süreçte de baskılara davetiye çıkardı" diyen DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, şunları söyledi:

"Türkiye tarafından karşılıklı bir talep sunulmuş gibi bir izlenim var kamuoyunda. Halbuki söylenen şudur; 'Ben, koşulsuz olarak bir hava bir de gemi limanımı açacağım. Beklentim; Kıbrıs'ta Ercan'ın ve Mağusa Limanı'nın Kıbrıs Türkleri'nin yönetiminde kullanıma açılması ve 2007 sonuna kadar da BM zemininde bir çözüm bulunmasıdır.' Bunu da beklenti olarak ortaya koydu. AB, dün gün boyu bunun altını deşti. Tepki nedeniyle 'Tamam ben koşulsuz açıyorum' sözü verilmedi, ama beklenti oydu. Koşulsuz olarak Türkiye'nin açması.

Sözlü teklifte bulunmanın niyet belirtmek olduğunu dile getiren Serdar Denktaş, 'Benim niyetim var, açacağım bu limanları' sözünü verdi Türkiye. Yazılı olarak verseydi zamanlama olarak da belirtmesi lazımdı ve bundan kaçışı yoktu. Sözlü olarak belirtilen bu niyet için şimdi AB sürekli talepte bulunacaktır. Neticede Türkiye bu limanları açmak zorunda kalacak. Bir limanla bütün limanlar arasında hiçbir fark yoktur. Büyük bir diplomatik hata yapıldı. Bu büyük hata bize çok pahalıya mal olacak." diye konuştu.

"KAYBETMEK KAÇINILMAZ"

Teklifin Türkiye'de ve KKTC'de hiçbir makamla tartışılmamasının büyük bir eksiklik olduğunu söyleyen DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, ümidinin bu hatadan sonra TC ve KKTC liderlerinin bir araya gelerek, gelişmeleri birlikte değerlendirmeleri, yol haritasının müştereken belirlenmesi olduğunu ifade etti.

Serdar Denktaş, "Bu yapılmadığı taktirde kaybetmek kaçınılmaz olacaktır" dedi.

Başbakan Soyer'in, tekliften onun veya kendisinin haberi olduğu tartışmasından vazgeçmesini de isteyen Serdar Denktaş, hiç kimsenin tekliften haberinin olmadığının açıkça ortada olduğunu söyledi.

Denktaş, özellikle Kıbrıs konusunda Türkiye ile karşılıklı istişare ile müşterek hareket edebilmenin yolunun açılmasını istediklerini vurguladı.

AB'nin dün aldığı kararla, Türkiye hükümetine seçimler konusunda zaman kazandırdığı yorumunda da bulunan Serdar Denktaş, seçimlerden sonra limanlar konusunun sert bir şekilde Türkiye ve KKTC'nin önünde olacağını, bu zamanın iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious