'Türkiye'nin teklifi kabul edilemez'

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Rum yönetimi; Türkiye'den bir liman ile havaalanının, Ercan Havaalanı ve Mağusa limanının doğrudan ticarete açılması karşılığında Rumlara açılması teklifini kabul etmeyeceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Reuters'e konuşan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Hükümet Sözcüs Hristodulos Paşiardis, "Bu asla olamaz" dedi. Paşiardis, Ercan Havaalanı'nın doğrudan uçuşlara açılmasına onay vermeleri durumunda, bunun KKTC'yi dolaylı olarak tanıdıkları anlamına geleceğini söyledi.

Avrupa Birliği Dönem Başkanı Finlandiya tarafından basına sızdırılan haberlerde, Türk tarafından Finlandiya Dışişleri Bakanlığı'na bu yönde bir mesaj gönderildiği duyurulmuştu. AB Dönem Başkanlığı kaynakları, Rum kesimine açılacak limanlar ve havalimanı karşılığında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Ercan havalimanı ile Mağusa limanının doğrudan ticarete açılmasının istendiğini bildirmişti.

Türkiye, limanlarını aralarında Kıbrıs Rum Kesimi'nin de bululnduğu Avrupa Birliği'nin 10 yeni üyesine açmayı taahhüt etmiş, fakat KKTC'ye uygulanan izolasyonların kaldırılması şartını öne sürmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious