Türkiye'nin temel problemi bölücülüktür

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Anavatan Partisi (ANAVATAN) Genel Başkanı Erkan Mumcu, Türkiye'nin Terörle Mücadele Kanunu'na madde koyarak bölücülükle mücadele edemeyeceğini belirterek "Türkiye'nin temel problemi terör değil, bölücülüktür." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bölücülüğün başvurduğu yöntemlerden birinin terör olduğunu kaydeden Mumcu, "Bölücülük terör dışı yöntemlere de başvuruyor. Türkiye için asıl büyük tehlike buradan gelişiyor. Terörle mücadele kanununa madde koyarak Türkiye bölücülükle mücadelesinde başarılı olamaz. Türkiye'nin bölücülük dediğimiz hadisenin bütününü görmesi ve bu bölücülükle mücadelede kalıcı, tutarlı, gerçekçi siyasi politikalar üretmesi lazım. İşi askere ve polise havale ederek Türkiye burada ileri gidemez." diye konuştu.

Türkiye'nin terörle mücadele edemediğinin en açık kanıtının 20 yıllık mücadelesinin neticesinde sonuç alamaması olduğunu kaydeden Mumcu, "Türkiye'de bölücülüğü yok etmek mümkün olmamıştır. Tam tersine bölücü ve ayrılıkçı cepheye yeni insanlar kazanılmıştır. Dolayısıyla Türkiye geçmişte yaşadıklarından bugün ibret almalıdır. Türkiye, karşısındaki problemin alelade bir terör problemi olmadığını, terörü de aşan kapsamlı bir bölücülük problemi olduğunu, terörün dışında da yandaşları ortakları ve araçları olduğunu görmelidir. Benim söylediğim söz bu. Bu sözü anlayan anlar. Anlamak istemeyenin derdi başkadır. Ona da Allah selamet versin." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin tek çıkış yolunun Cumhurbaşkanı'nı halka seçtirmek olduğunun altını çizen Mumcu, Türkiye Cumhuriyeti devletini daha bürokratik bir devlet modeli olmaktan çıkarıp daha demokratik bir devlet modeli olma yolunda ileriye doğru taşımanın en önemli adımının Cumhurbaşkanı'nı halka seçtirmek olduğuna işaret etti.

Halkın meclisi seçtiği gibi Cumhurbaşkanı'nı da seçmesi gerektiğine inandığını belirten Mumcu, İki turlu bir seçimde yüzde 50'nin üstünde oy alacak bir Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'de birleştirici bir etki yapacağını vurguladı. Yüzde 60'lara 70'lere varan oylarla seçilen bir Cumhurbaşkanı'nın ise Türkiye'de yaşayan herkese vatandaşın geniş kesimler tarafından iktidarda temsil edildiği duygusunu vereceğini savunan Mumcu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Temsilde adalet duygusunun yerleşmesi bu ülkede rejimin kökleşmesi ve sağlıklı bir biçimde işlemesi için de büyük bir fırsattır. Ben, CHP'nin Cumhurbaşkanı'nı seçtirmem tavrını sahte ve yanıltıcı buluyorum. Adının üstünde halk bulunan bir partinin halktan korkmaması lazım."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious