Türkiye'nin üçte ikisi sigortasız

Türkiye'nin üçte ikisi sigortasız.15739
  • Giriş : 23.04.2009 / 06:00:00
  • Güncelleme : 22.04.2009 / 23:49:12

Türkiye'de sigorta bilinci gelir dağılımına paralel gidiyor. 70 milyon insanın yüzde 75'inin hiçbir sigortası yok.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'de sigorta bilinci gelir dağılımına paralel gidiyor. 70 milyon insanın sadece yüzde 25'inin özel bir sigortası var. Geçim kaygısı ve işsizlik sigortalılık oranını etkilerken, sigortalı olanların çoğunluğu üst gelir grubunda yer alıyor

Türkiye'de yaşayan 70 milyon insanın yüzde 75'inin hiçbir sigortası yok. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRSB)'nin yaptırdığı 'Sigorta Tutum ve Davranış Araştırması'na göre, her 4 araçtan 3 aracın kaskosu yok. 14 milyon konutun sadece 2.7 milyonunun Zorunlu deprem Sigortası var.

Nielsen tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları dün İstanbul'da düzenlenen bir basın toplantısı ile TSRSB Başkanı Hulusi Taşkıran, TSRSB Genel Sekreteri Erhan Tunçay, Prof. Dr. Nilüfer Narlı ve Prof. Dr. Kerem Alkin'in katılımıyla kamuoyuna açıklandı. Tunçay, araştırmanın 17 ilde 3 bin 33 kişiyle gerçekleştirildiğini söyledi.

ERKEKLER AĞIRLIKTA

Sigorta sahiplerinin profili incelendiğinde üniversite mezunlarının, erkeklerin ve AB grubunun diğer gruplara göre önde geldiği gözleniyor. Toplam katılımcıların ise dörtte üçünün bir sigorta ürününe sahip olmadığı ve bu durumun kadınlar ile 16-24 yaş grubunda daha da yüksek olduğu saptandı. İşte, Türk halkının sigorta bilincine ilişkin diğer ipuçları:

GEÇİM KAYGISI

- Anket yapılan 3033 katılımcı arasında sigorta sahibi olan 749 katılımcı bulunuyor.
Sigorta sahiplerinin yüzde 65'ini erkekler oluşturuyor.Tüm sigorta türlerinde erkeklerin sahiplik payı kadınlara kıyasla daha yüksek..
- Özel sigorta sahibi olmayan 2214 katılımcının sigorta yaptırmama nedenlerinin başında genel olarak maddi imkansızlık geliyor. Bu eğilim de özellikle C2 olarak adlandırılan aylık geliri bin 324 TL olan gelir grubunda daha fazla görülüyor.

- Sigorta yaptırmak öncelikli bir ihtiyaç, gelecek için bir garanti ve bir çağdaşlık göstergesi olarak algılanıyor. Azınlıkta olmakla birlikte sigorta yaptırmayı bir zenginlik simgesi olarak yorumlayan bir kitle de bulunuyor.

Sigorta deyince akla 'garanti'geliyor

- Sigorta denince akla ilk olarak güvence/teminat/garanti kavramları geliyor.
- Konut ve zorunlu deprem sigortasında 45 yaş üzeri, bireysel emeklilikte 25-34 yaş, özel sağlık ve hayat sigortasında ise 16-24 yaş grubunun üstünlüğü göze çarpıyor.

- Tüm sigorta sahiplerinin yaklaşık yüzde 45'i üniversite ve üzeri eğitimli.
- Sigorta sahibi olan 749 katılımcının çoğunlukla aile üyeleriyle yaşadıkları ve her dört kişiden üçünün kendi evinde oturduğu gözlemleniyor.

4.4 milyon liralık tanıtım bütçesi var

TSRSB Genel Sekreteri Erhan Tunçay, sigorta bilincinin artırılması için kamu ve özel sektör işbirliğiyle tanıtım kampanyasına başlayacaklarını söyledi. Hedef kitleye ulaşmak için televizyon ve gazeteler yoluyla bilgi verilmesi ve ulusal medyanın yanında yerel medyanın da destekleyici olarak kullanılmasınının kararlaştırıldığını anlatan Tunçay, tanıtım kampanyası için 4.4 milyon liralık kaynak ayrıldığını aktardı.

Tüketici teminat tutarından şikayetçi

- Ankete katılan sigorta sahiplerinin 1652 adet sigorta poliçesi bulunuyor. Sahip olunan poliçelerin yarısından fazlası sigorta acentelerinden satın alınmış. Acenteleri, banka şubeleri ve şirketin kendi satış kanalı takip ediyor.
- Anket gerçekleştirilen katılımcılar arasında 112 kişinin özel sağlık sigortası var.
- Sahip olunan 1652 poliçeden sadece yüzde 2'si hakkında memnuniyetsizlik belirtildi. Şikayet edilen konuların başında teminat tutarının düşüklüğü ve yetkililerin bilgi vermekteki eksikliği geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*