"Türkiye'nin üyeliği AB için gerekli"

  • Giriş : 07.02.2009 / 22:12:00

Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen, "Finlandiya 2010 Avrupa Birliği (AB) Vizyonu" konulu seminerde yaptığı konuşmada, "Türkiye´nin üyeliği, AB için faydalı olacaktır." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen, başkent Helsinki'deki Finlandiya Kongre Salonu'nda yapılan "Finlandiya 2010 Avrupa Birliği Vizyonu" konulu seminerde Türkiye'nin AB üyeliğine desteklerinin sürdüğünü yineledi. AB Komisyon Temsilciliği ve Başbakanlık Ofisi tarafından ortak düzenlenen seminerde, Finlandiya'nın AB vizyonu ve stratejilerinin yanı sıra AB'nin reform ve uygulamarının sürdürülebilir olmasının altı çizildi. Vanhanen AB'nin açık bir toplum olması gerektiğini işaret ederken, yeni üyelere, ticarete ve insanlara açık bir birliğin daha da kuvvetleneceğini vurguladı. Konuşmasına "Genişleme devam ettirilmeli ve Lizbon Antlaşması'yla sıkı sıkıya ilişkilendirilmemeli" diyerek devam eden Vanhanen, "Türkiye üyelik kriterlerini yerine getirtiği takdirde, AB üyeliğinin genel olarak Birlik'e ve bilhassa Finlandiya'ya faydalı olacaktır" dedi. Vanhanen ayrıca yakın zamanda diğer henüz üye olmayan İskandinavya ülkelerini de AB üyesi olarak görmek istediğini, böyle bir AB'nin hem daha güçleneceğini hem de Kuzey Avrupa'ya fayda sağlayacağını düşündüğünü söyledi. Vanhanen, konuşmasında AB'nin korumacılığa hayır deme cüretini göstermesinin ve serbest ticareti desteklemesinin zorunluluğuna da değindi.

Konuşmasında 2009 yılının değişim yılı olacağına, zor ve çetin geçeceğine değinen Başbakan Vanhanen, AB Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso'nun yeniden komisyon başkanlığına devam etmesinin çok önemli olduğunu belirtti. Vanhanen "Sadece devamlılığın önemli olmasından dolayı değil, Lizbon Antlaşması'nın yürürlüğe girmesi sonrası, AB kurumları içerisindeki değişiklikler olacağından, kalıcı bir başkan atanmasının kurumlararası dengenin sürdürülmesi için önemli" diyerek kalıcı komisyon başkanlığının önemine dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*